Kreml vytváří euroasijskou unii. Po vzoru EU

Zahraničí
20. 11. 2011 14:59
"Udělali jsme velký krok k vytvoření Euroasijského svazu," prohlásil po podpisu Medveděv a poděkoval partnerům.
"Udělali jsme velký krok k vytvoření Euroasijského svazu," prohlásil po podpisu Medveděv a poděkoval partnerům.

Rusko, Bělorusko a Kazachstán udělaly první krok k vytvoření euroasijského hospodářského prostoru s volným pohybem zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil.

Prezidenti Dmitrij Medveděv, Alexandr Lukašenko a Nursultan Nazarbajev podepsali v Moskvě společné prohlášení jako svého druhu "cestovní mapu" další hospodářské integrace. Slovo "svaz" lze přitom zaměnit slovem "unie", neboť například Evropské unii říkají Rusové "Jevrosojuz".

"Udělali jsme velký krok k vytvoření Euroasijského svazu, uskupení, které bude ovlivňovat budoucnost našich zemí," prohlásil po podpisu hostitel Medveděv a poděkoval partnerům.

Všechny tři země jsou od loňska spojeny celní unií, která má od Nového roku přerůst ve společný hospodářský prostor s volným pohybem nejen zboží, ale i služeb, kapitálu a pracovních sil.

"Udělali jsme velký krok k vytvoření Euroasijského svazu," prohlásil po podpisu Medveděv a poděkoval partnerům.Další etapou integrace má být Euroasijský hospodářský svaz se společnými pravidly a možná i se společnou měnou, který má vzniknout k roku 2015.

Již od Nového roku má fungovat Euroasijská hospodářská komise, aby řídila celní unii a společný hospodářský prostor; prezident Medveděv hned po podpisu odeslal dohodu k ratifikaci do parlamentu. V čele komise má podle tisku stanout dosavadní ruský ministr průmyslu Viktor Christěnko.

Další postsovětské státy vítány

Deklarace podle Kremlu ujišťuje, že společný hospodářský prostor je založen na pravidlech a zásadách Světové obchodní organizace (WTO) a "v každé etapě je otevřen vstupu dalších států". Podle médií už zájem projevuje středoasijský Kyrgyzstán, ale proti takovému kroku je prý Kazachstán.

Vzájemný obchod Ruska, Běloruska a Kazachstánu podle ruských údajů dosahuje 500 miliard dolarů (asi 9,5 bilionu Kč). Podle předsedy jednoho z ruských podnikatelských svazů Borise Titova jsou ale odbytiště v Bělorusku a Kazachstánu poměrně malá a vytvoření celní unie zatím pocítily jen podniky, které na těchto trzích byly přítomny již dříve: vyřizování dokumentů se zjednodušilo.

Vytvoření Euroasijského svazu z bývalých sovětských republik navrhl ruský premiér Putin jako součást programu svého nadcházejícího šestiletého prezidentství.Další etapy integrace by však mohly podnítit Rusko k liberalizaci, ze které by mohly těžit i další firmy. "U nás sociální odvody představují 30 procent, v Kazachstánu 11 procent a práva investorů jsou tam lépe chráněna než u nás," konstatoval Titov v listu Vedomosti.

Vytvoření Euroasijského svazu z bývalých sovětských republik navrhl v říjnovém článku pro list Izvestija ruský premiér Putin a návrh byl přijat jako součást programu nadcházejícího Putinova šestiletého prezidentství.

Ruští komentátoři usoudili, že návrh nepochybně zaboduje u voličů dosud nostalgicky vzpomínajících na Sovětský svaz, jakkoli sám premiér záměr znovuoživit SSSR popíral. Ale celkově na plán hleděli skepticky. Předchozí integrační pokusy se totiž nevyznačovaly efektivitou.

Moskva a Minsk se už druhé desetiletí snaží vytvořit soustátí, které však zůstává jen na papíře, zatímco obě země mezitím stihly svést už čtyři obchodní války o plyn, ropu a mléko. Euroasijský svaz by také potřeboval k úspěchu Ukrajinu, ale Kyjev dosud dává přednost zóně volného obchodu s Evropskou unií.

Postsovětské svazy

Vedle síly kapitálu či zemního plynu jsou dalším nástrojem moskevských velmocenských ambicí rozličné aliance a integrační projekty, v lecčem se inspirující Evropskou unií nebo NATO. Nejhlubší je právě integrace Ruska s Běloruskem a pak s Kazachstánem, další země i neuznané státy (Abcházie, Jižní Osetie, Podněstří) vyjadřují zájem o podobné sblížení.

 

Společenství nezávislých států (SNS)

Vzniklo zároveň s rozpuštěním SSSR v prosinci 1991, zahrnuje všechny bývalé svazové republiky kromě tří pobaltských, po válce s Ruskem vystoupila Gruzie. Velmi volné sdružení států, podniká například společné vojenské mírové mise. V jeho rámci byly počaty další integrační projekty, stále však selhává dohoda o volném obchodu.

 

Euroasijské ekonomické společenství (EAEC či EurAsEC)

Počato roku 1996 jako celní unie Běloruska, Kazachstánu a Ruska, jež sama pokračuje progresivněji. Obdobné cíle – společný hospodářský prostor a celní unie. Členské státy: Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán. Pozorovatelé: Arménie, Moldavsko, Ukrajina.

 

Celní unie Běloruska, Kazachstánu a Ruska

Pokročilejší, "tvrdé jádro" integrace. Reálně vznikla 1. ledna 2010, od letošního července zrušeny celní kontroly. Brzy má pokročit k jednotnému hospodářskému prostoru s volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu. Členové koordinovaně usilují o vstup do Světové obchodní organizace (WTO).

 

Svazový stát

Od poloviny 90. let Rusko a Bělorusko podepsaly několik smluv, jejich naplňování kolísá s proměnlivými vztahy obou zemí. Vágní soustátí předpokládá vznik federace, nadnárodní instituce však zatím nemají reálnou moc. Selhal i projekt společné měny. Svazový stát má smysl pro občany, mohou bez formalit v druhé zemi bydlet a pracovat.

 

Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO)

Alianční smlouva podepsána roku 1992, organizace vznikla za deset let. Vojenská a bezpečnostní aliance zahrnující Kolektivní síly rychlé reakce. V rusko-gruzínské válce ani za etnického násilí v Kyrgyzstánu organizace nereagovala. Členové: Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Uzbekistán.

 

Šanghajská organizace spolupráce (SCO)

Založena roku 1996, nejprve kvůli vzájemnému stahování armád od hranic. Prioritou je boj s terorismem, extremismem a separatismem, iniciativy má i například v bankovním či energetickém sektoru. Členové: Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Uzbekistán. Včetně pozorovatelů (Indie, Írán, Mongolsko a Pákistán) zahrnuje přes polovinu lidské populace.

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ