Ruský prezident Vladimir Putin vydal pokyn k urychlené výstavbě mostu přes Kerčský průliv, který odděluje okupovaný ukrajinský Krym od ruské pevniny. Podle tiskové správy Kremlu má projekt počítat s automobilovým i železničním spojením, vyloučena není ani varianta podmořského tunelu. Ministerstvo dopravy slíbilo, že most bude stát co nejdříve.
Definitivní variantu přemostění úžiny mezi Černým a Azovským mořem má ministerstvo vybrat do konce roku. Podle dřívějších plánů měla stavba mostu trvat nejméně tři roky, ministr dopravy Maxim Sokolov ale dnes Putinovi slíbil, že stavbu v maximální možné míře urychlí.
Stavba mostu má pro Rusko klíčový strategický význam, protože možné odříznutí Krymu od ukrajinské pevniny by mělo tvrdý dopad na ekonomiku poloostrova. Ze severu zatím bez překážek proudí zásoby energetických surovin a hlavně vody, o kterou je na Krymu velká nouze.
(MAPA: délky možných spojnic přes Kerčský průliv)
Kerčský most, jehož délka přesahovala 4,5 kilometru, byl vybudován poprvé v roce 1944, ale už následující zimu ho plovoucí kry vážně poškodily.
Jen několik dní předtím se přes most do Moskvy vracela sovětská delegace z historické jaltské konference.
Za sovětské éry se úřady odhodlaly jen k vyčištění průlivu od zbytků mostní konstrukce a přepravu mezi Krymem s ruským Krasnodarským krajem zajišťoval trajekt. Nedostatek financí v 80. letech zastavil i toto provizorium.
Trajektová přeprava, tentokrát už mezinárodní, byla obnovena v roce 2004. V současné době mezi Krymem a ruskou pevninou denně křižuje průměrně deset železničních a 33 automobilových trajektů.