Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo nedělní komunální volby na Krymu okupovaném Ruskem a označilo je za nelegitimní. Kyjev znovu zdůraznil, že Krym byl a zůstane nedílnou součástí suverénního ukrajinského státu. Krym byl k Rusku přičleněn v březnu 2014, čímž vznikly dva nové subjekty Ruské federace - Krymská republika a město federálního významu Sevastopol.
Rusko tam v neděli stejně jako v ostatních regionech uspořádalo komunální volby.
Podle místní volební komise se jasným vítězem hlasování na Krymu stala ruská vládní strana Jednotné Rusko. Ruská média uvedla, že mnozí obyvatelé poloostrova chápali účast ve volbách jako projev vděku za ruskou březnovou anexi.
Ukrajinský server Cenzor kriticky poznamenal, že poprvé po 23 letech byl v krymských volbách předem znám vítěz. Účast byla podstatně vyšší než v ostatních ruských okrscích - k urnám přišlo přes 60 procent voličů.
"Výsledky voleb nebudou mít žádný dopad na současný status Krymské autonomní republiky a Sevastopolu," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. "Krym a Sevastopol byly a zůstanou integrální součástí suverénního ukrajinského státu a budou podléhat ukrajinské ústavě.
Výsledky (voleb) jsou z právního hlediska nelegitimní," dodalo ministerstvo.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv kritiku Ukrajiny týkající se prvních voleb na zmíněných územích od jejich připojení k Ruské federaci odmítl. "V první volební den na Krymu všechny demokratické záruky zakotvené v ruské ústavě fungovaly," řekl Medveděv. "Do formování nového prvku našeho politického systému se na Krymském poloostrově aktivně zapojily" různé strany, dodal.
Má příměří smysl? ptají se separatisté
Premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko dnes vyjádřil pochybnost, zda má smysl pokračovat v mírových rozhovorech s ukrajinskou vládou. Zacharčenko se tak vyjádřil poté, co proruští separatisté oznámili, že v důsledku bojů v Doněcku zahynulo v posledních 24 hodinách šest civilistů.
Před deseti dny byla v Minsku za účasti představitelů ukrajinské a ruské vlády, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podepsána dohoda o příměří mezi vládou v Kyjevě a proruskými rebely v konfliktu, který si již vyžádal nejméně 2700 mrtvých.
Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který je členem kontaktní skupiny zprostředkující dialog Kyjeva s povstalci, uvedl, že další mírová schůzka by se měla uskutečnit v tomto týdnu.
"K čemu to je, sejít se znovu tento týden, o čem budeme jednat? Nejprve je potřeba respektovat příměří," řekl ruské agentuře Interfax "premiér" doněckých povstalců. "Kyjev nerespektuje podmínky příměří, které bylo uzavřeno v Minsku. Ostřelování našich měst a našich pozic pokračuje," dodal.
Ukrajinská vláda naopak v neděli obvinila separatisty, že palbou na pozice ukrajinských ozbrojených sil ohrožují mírový proces.