Nová šikana
Kyjev štve obyvatele Donbasu proti sobě stále víc
29.01.2015 06:20 Analýza
Kyjevská vláda nadále fakticky tvrdě "trestá" ukrajinské civilisty žijící na východě země v oblastech, které ovládají proruští separatisté. Tamní lidé trpí už hodně kvůli tomu, že jim Kyjev omezuje nebo znemožňuje přístup k elektřině, lékům, potravinám, penězům či důchodům.
Nyní, během další horké fáze konfliktu na Ukrajině, si obyvatelé Donbasu stěžují, že tam uvízli kvůli novému systému povolenek k cestám na západ země, píše britský list Guardian.
Nevládní organizace současně varují před humanitární krizí, protože ukrajinské úřady brání dopravě životně důležitých léků do povstaleckých oblastí.
Série opatření přijímaných od loňského listopadu účinně odřízla civilisty žijící na povstaleckých územích a je stále obtížnější poskytovat jim humanitární pomoc, píší ve svém prohlášení Lékaři bez hranic (MSF; Médecins Sans Frontières). Organizace se snažila minulý týden dvakrát dostat zdravotnický materiál do nemocnic ve frontovém městě Horlivka (Gorlovka), ale marně.
Mnohde už tak zoufalou situaci ještě více zhoršuje systém cestovních povolenek zavedený minulý týden. Podle něj osoby, jež chtějí překročit linii mezi územími kontrolovanými Ukrajinou a takzvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, musejí požádat o speciální pas.
Příslušné žádosti se přijímají jen na Ukrajinci ovládaném teritoriu. To je (absurdní) situace z Hlavy XII (Catch-22), poznamenává Guardian, neboť to znamená, že Ukrajinci žijící na povstaleckém území o povolenky žádat nemůžou, neboť by se nejprve museli dostat tam, kam bez nich nemají dovolený přístup.
Místní novinář Oleg Izmajlov označil nový systém za "idiotský a porušování lidských práv".
Jedinou možností pro obyvatele Doněcku a dalších měst ovládaných rebely, jak získat povolení, je vyjet k prvnímu ukrajinskému checkpointu, předat žádost vojákům a současně jim vysvětlit důvod své žádosti.
Jenže vojáci přijímají jen několik žádostí za hodinu, což pro lidi znamená, že aby mohli dokumenty předat, musejí v chladu čekat celé hodiny.
Tím to ale nekončí, protože za deset dnů se musejí vrátit zpět a zjistit, zda jim bylo povolení uděleno. Tento týden v pondělí ráno dopadaly kolem kontrolního stanoviště granáty, takže se vozy s žadateli musely vrátit zpět do Doněcku.
"Chtěl jsem získat povolenku, abych mohl jet do Dněpropetrovsku a vyzvednout si tam balíček. Objednal jsem si náhradní díly na své auto a pošta už v Doněcku nefunguje," říká Andrej, obyvatel Doněcku. U checkpointu čekal přes čtyři hodiny, avšak když slyšel ostřelování, dostal strach a rozhodl se vrátit zpátky do města.
"Byl jsem pro jednotnou Ukrajinu, ale to, jak s námi zacházejí, překračuje všechny meze. Říkají, že bojují s Rusy, tak proč nám všem ztěžují život?" stěžuje si Andrej, který nechce říct své příjmení.
Zmíněné povolenky mají oficiálně zlepšit bezpečnostní situaci. Neoficiálně ale platí, že jde o součást filozofie, která má lidem na povstaleckých územích demonstrovat, jak mizerný může život pod separatisty být. Vychází se také z předpokladu, že většina lidí fandících Kyjevu už oblast opustila.
A bude ještě hůř. I proto, že Kyjev začátkem týdne vyhlásil na východě země mimořádný stav. V dalších oblastech nově platí vysoký stupeň pohotovosti.
Velitel praporu Donbas ukrajinské národní gardy a nyní i poslanec Semjon Semenčenko loni v prosinci prohlásil, že lidé, kteří zůstali na "okupovaných" územích, se tak rozhodli sami a odmítli odejít. Zdůvodňoval tak kritizovanou skutečnost, že jeho ozbrojenci bránili konvojům s pomocí v cestě na území rebelů.
"Všechny ty nesmysly, že staří lidé a děti hladovějí, to není pravda a je to manipulování s fakty," řekl.
Mnoho lidí, kteří zůstali v povstaleckých oblastech, patří mezi nejzranitelnější. Jsou to staří a churavějící a ti, kdo nemají kam jít. A Kyjev svou politikou riskuje, že se Ukrajině odcizí ještě více.
Úplatky oběma stranám
Tržnice v Doněcku jsou sice ještě stále dobře zásobeny, ovšem obchodníci uvádějí, že musejí svým zbožím, ovocem a dalšími potravinami, uplácet na kontrolních stanovištích jak ukrajinské vojáky, tak domobrance. Peníze na nákupy má už ale jen málo místních.
Ty, kdo žijí pod povstalci, už Ukrajina odstřihla od penze a jiných sociálních dávek. Lidé s omezenou pohyblivosti na malých sídlištích mají potíže se sháněním potravin, mnozí z nich jsou přitom doma dlouho bez tepla a elektřiny. Bankovní účty jsou v těchto oblastech zmrazeny a není tam přístup k penězům.
V zařízení, kde se v Doněcku léčí drogově závislí, dostali lékaři poslední dodávku léků z Ukrajiny loni v září. Pomohlo Rusko, jež klinice poslalo inzulin, prostředky na tišení bolesti a další důležité léky. A sice v humanitárních konvojích (už jich bylo dvanáct).
Nepřišel ale buprenorfin nebo metadon, neboť náhražková terapie je v Rusku ilegální. Lékaři na klinice pracují už šestý měsíc bez platu, přičemž dostávají jen malou podporu od doněckých rebelských úřadů.
Ačkoli jsou bez platu, většina pracovníků na klinice zůstala. Odešla jen jedna zdravotní sestra, které zničili dům. Teď ale vysvětlují pacientům, že jejich léčba skončí, píše Guardian.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.