Kyjev zahlazuje stopy po Gongadzeho vraždě

Zahraničí
5. 3. 2011 11:00
Gongadze proslul kritickými statěmi proti někdejšímu ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi.
Gongadze proslul kritickými statěmi proti někdejšímu ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi.

Kyjevský odvolací soud zastavil pátrání po objednavatelích vraždy novináře Heorhije Gongadzeho, který byl trnem v oku vládnoucího režimu. Právnička Gongadzeho vdovy krok soudu označila za politicky motivovaný.

Gongadze proslul kritickými statěmi proti někdejšímu ukrajinskému vedení, zejména prezidentovi Leonidu Kučmovi, o jehož podílu na novinářově smrti se na Ukrajině dodnes spekuluje. Novinářovo bezhlavé tělo bylo objeveno na podzim roku 2000 v lese nedaleko Kyjeva (hlavu našli policisté zakopanou v zemi až o devět let později).

Veřejné pobouření z vraždy novináře bylo jedním z faktorů, které vedly k takzvané oranžové revoluci, jež v roce 2004 zhatila plány na plynulé předání moci Kučmově vybranému nástupci, současnému prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Po několikaletém oranžovém intermezzu se však tento někdejší "Kučmův člověk" loni ujal žezla.

Gongadze proslul kritickými statěmi proti někdejšímu ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi.Kontroverzní krok odvolacího soudu je v rozporu se zářijovými závěry vyšetřovatelů, kteří s konečnou platností označili za iniciátora vraždy bývalého ministra vnitra Jurije Kravčenka. Podle nich Kravčenko nařídil usmrcení Gongadzeho generálovi ministerstva vnitra Oleksiji Pukačovi 13. nebo 14. září 2000 ve své ministerské kanceláři.

Pukač příkaz splnil "kvůli osobnímu zájmu a možnosti služebního postupu", uvádí se ve zprávě o vyšetřování. Na vraždě se bezprostředně podíleli tři další Pukačovi spolupracovníci, kteří si již odpykávají dlouholeté tresty vězení. Sám Pukač, který prý osobně Gongadzeho uškrtil, se devět let skrýval a zatčen byl až před dvěma lety v létě. Ke svému činu, za který mu hrozí doživotí, se doznal.

Ministr Kravčenko trestu ušel, když v roce 2005 spáchal sebevraždu v den, kdy měl o Gongadzeho případu vypovídat. V dopise na rozloučenou nicméně uvedl, že s vraždou nemá nic společného a že se stal obětí politických intrik.

Středeční rozhodnutí odvolacího soudu kritizoval nezávislý syndikát kyjevských novinářů, podle nějž to svědčí o reputaci současné vlády. "Jedná se o políček všem, kteří věřili ve vyšetření této záležitosti," komentovala rozhodnutí nevládní organizace na obranu novinářů.

Heorhij Gongadze, kterému bylo v době smrti 31 let, byl synem významného gruzínského novináře a sovětského disidenta Ruslana Gongadzeho, po matce byl Ukrajincem. Z rodného Tbilisi se po studiích přestěhoval na Ukrajinu.

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ