Ukrajinská armáda na jeden den pozastavila své operace na východě Ukrajiny, aby umožnila mezinárodním expertům přístup na místo pádu malajsijského letadla. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinských ozbrojených sil. Byl to ale Kyjev, jehož vojáci rozjeli v uplynulých dnech ofenzivu u hranic s oblastí, kde se nacházejí trosky letadla.
"Dnes bude platit příměří na žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby byla umožněna práce expertů v oblasti zřícení letadla," prohlásil armádní mluvčí Oleksij Dmytraškovskyj. "Vrchní velení protiteroristických operací rozhodlo vyhlásit den klidu zbraní a zastavení bojů," dodal.
Pozorovatelé OBSE tak dnes poprvé po téměř týdnu dosáhli místa havárie letu MH17, v doprovodu nizozemských a australských expertů. Použili novou přístupovou cestu," sdělila OBSE na svém účtu na Twitteru.
K troskám malajsijského boeingu, který se před dvěma týdny zřítil na východě Ukrajiny, se v minulých dnech nizozemští a australští experti i mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) snažili bez úspěchu dostat.
Bránily jim v tom pokračující boje mezi vládními jednotkami a proruskými rebely.
Počet členů nizozemské a australské ozbrojené mise, která bude mít povoleno vydat se na místo havárie, může dosáhnout 950, sdělil předseda ukrajinského zákonodárného sboru Oleksander Turčynov. "Nizozemský tým složený z vojenského a nevojenského personálu může mít 700 členů. Austrálie má právo vyslat až 250 policistů, vojáků a civilistů," uvádí se v textu ukrajinského parlamentu.
Ruský úřad civilního letectví navíc sdělil, že k prozkoumání trosek letadla mají dnes v úmyslu se společně s mezinárodními vyšetřovateli vydat také ruští experti. "Zástupci Ruska se rovněž pokusí dospět k místu pádu boeingu 777 a spolu se specialisty z mezinárodního vyšetřovacího výboru prozkoumat části letadla," uvedl úřad.
Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté. Údaje z černých skříněk ale ukazují, že nejpravděpodobnějším důvodem tragédie je výbuch protiletadlové střely.
Zajištění přístupu k troskám letounu by podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka mělo patřit k tématům dnešních jednání v Minsku se zástupci Ruska a OBSE.
Poslanci řekli premiérově demisi NE
Ukrajinský parlament dnes zamítl rezignaci premiéra Arsenije Jaceňuka. Premiér a spolu s ním i celá vláda odstoupili minulý týden po odchodu dvou politických stran z vládní koalice.
Pro Jaceňukovu rezignaci hlasovalo jen šestnáct poslanců, přičemž pro potvrzení demise bylo zapotřebí 226 hlasů.
Důvodem Jaceňukova rozhodnutí odejít z čela vlády byla rovněž neochota sněmovny schválit zákon o rozpočtových úpravách, které mají zajistit pokračování armádní ofenzivy proti proruským povstalcům na východě země.
Parlament na svém dnešním mimořádném zasedání dodatky k rozpočtu, které vláda požadovala ke zvýšení financování armády, odsouhlasil, sdělil předseda zákonodárného sboru Oleksandr Turčynov.
S demisí předsedy vlády po odchodu hnutí UDAR a strany Svoboda z vládní koalice od začátku nesouhlasil prezident Petro Porošenko. Již dříve ji označil za nezodpovědnou.