Kyrgyzský premiér Igor Čudinov podal dnes demisi, což automaticky znamená odstoupení celého jeho kabinetu. Předseda kabinetu rezignoval podle anonymních vládnch zdrojů z vlastní vůle.
Podle ruského serveru NEWSru.com je prý demise vlády očekávaným krokem v rámci rozsáhlé reformy orgánů státní správy, kterou vyhlásil prezident Kurmanbek Bakijev. Ten mimo jiné slíbil, že sníží aparát vlastního prezidentského úřadu až o polovinu.
Chce také zrušit všechny dosavadní vládní výbory a počet členů vlády omezit na 14. Státní výbor pro národní bezpečnost bude přeměněn na Státní službu národní bezpečnosti a bude napříště podřízen přímo prezidentovi.
ČTETE TAKÉ: Kyrgyzstán: Uzavření základny USA je definitivní
Kyrgyzská opozice stáhla kandidaturu, volbám nevěří
Kyrgyzstán: Prezident si pojišťuje znovuzvolení
Jméno nového premiéra má být oznámeno ještě dnes. Bude z prezidentovy politické strany. Musí ho následně potvrdit parlament, kde má ale prezident dominantní postavení.
Čudinov stál v čele vlády bývalé sovětské republiky, která hostí vojenskou základnu USA i Ruska, od roku 2007.
Kyrgyzstán je jediná země na světě, která hostí zároveň americké i ruské vojenské základny, a obě velké mocnosti se snaží svou přítomnost zde udržet nebo prohloubit. To částečně vysvětluje, proč nikdo veřejně neodsoudil autoritářskou politiku kyrgyzského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který snadno získal další mandát ve volbách, které jeho protivníci označili za zmanipulované, napsal nedávno americký list International Herald Tribune.
V Kyrgyzstánu se v červenci konaly prezidentské volby, v nichž Kurmanbek drtivě zvítězil. Opozice volby označila za zfalšované. Podle OBSE volby neodpovídaly mezinárodním standardům. Kriticky se k volbám vyjádřilo i švédské předsednictví Evropské unie.
Americká organizace Freedom House označila volby za "hanebný podvod" a vyzvala mezinárodní společenství, aby přimělo Kyrgyzstán k provedení demokratických reforem.
Foto: web kyrgyzského prezidenta a Pentagon