Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes varoval Západ před další podporou gruzínského vedení, která by byla podle něho velkou historickou chybou. Vyzval ke zbrojnímu embargu vůči této kavkazské zemi, dokud nebude mít novou vládu.
Jeho slova pronesená před studenty prestižní moskevské vysoké školy MGMIMO jsou dalším poselstvím Západu před dnešním mimořádným summitem Evropské unie, který se bude zabývat rusko-gruzínským konfliktem a postojem unie k Moskvě.
Požadavkem na zbrojní embargo vůči Gruzii, dokud tam nebude nová vláda, dal Lavrov jasně najevo, že Moskva si přeje odstoupení gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, s nímž má od jeho nástupu do funkce napjaté vztahy, zejména kvůli dvěma separatistickým gruzínským regionům Jižní Osetii a Abcházii.
"Pokud se Spojené státy a jeho spojenci nakonec nezachovají v zájmu svých vlastních národů a v zájmu gruzínského lidu, ale zvolí si raději Saakašviliho režim, bude to chyba historických rozměrů," cituje agentura AP z Lavrovova projevu. "Pro začátek by bylo dobré vyhlásit embargo na zbraně tomuto režimu, dokud jiná vláda nezmění Gruzii v normální stát," dodal.
Rusko-gruzínský spor o tyto dvě oblasti, usilující od počátku 90. let za podpory Moskvy o nezávislost, vyústil začátkem srpna do několikadenních krvavých bojů. Po podepsání příměří Kreml oficiálně uznal samostatnost obou separatistických provincií, což vyvolalo nesouhlasné reakce ve světě.
USA a Evropa obviňují Rusko z nepřiměřeného použití síly a z porušení dohody o příměří, podle níž se měly jednotky obou stran stáhnout na pozice před vypuknutím konfliktu. Rusko ale ponechalo část svých vojáků v takzvané bezpečnostní zóně při jižních hranicích Jižní Osetie.
Rusko bude podle Lavrova nadále přijímat opatření "k potrestání viníků", aby se už nikdo neuchyloval k použití síly v oblasti a aby to režim prezidenta Saakašviliho "nemohl už nikdy udělat".
Lavrov ujistil, že Rusko si přeje co nejbližší spolupráci s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a s OSN, aby mohlo plnit šest bodů dohody o příměří zprostředkované Francií.
Západ v reakci na uznání Jižní Osetie a Abcházie Moskvou zdůraznil, že je třeba zachovat územní celistvost Gruzie. V tomto duchu bude zřejmě také formulovat svůj postoj na dnešním summitu v Bruselu. Neočekávají se ale na něm konkrétní sankce vůči Moskvě, jak po nich volaly některé státy.
Foto: AP a Reuters