Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes pohrozil nasazením armády, pokud by se opozice pokusila "ohrozit ústavní pořádek". Poukázal na průběh nedávného převratu v Egyptě, kde většímu krveprolití zabránili příslušníci ozbrojených sil.
I v Bělorusku je podle něho armáda zárukou stability. "Kdyby v zemi vzniklo reálné nebezpečí převratu, hrozba pro náš desetimilionový národ, nezastavil bych se před nasazením ozbrojených sil."
Lukašenko se o možném použití vojenské síly zmínil v souvislosti s mnohatisícovou demonstrací, během níž běloruská opozice loni v prosinci protestovala proti průběhu a výsledkům prezidentských voleb. Po demonstraci byly zadrženy stovky lidí, z nichž přes 40 nyní čeká na soudní proces.
"Když jste to prohráli, najděte sílu to přiznat," vzkázal Lukašenko opozici. "Na nás teď tlačí, straší nás jakýmisi hospodářskými sankcemi, ale na to mohu říct jen jedno: chce-li udělat někdo z našeho okolí z Běloruska Čečensko na západě, není to pro nás problém. Bude to ale kapku složitější než v Čečensku. Svou zemi budeme bránit všemi prostředky."
Lukašenko z vyprovokování prosincových nepokojů obvinil evropské státy, zejména Německo a Polsko. "Bylo to skutečné spiknutí sponzorované zahraničními zvláštními službami. Černou práci měli odvést naši místní političtí vůdci, o jejichž horečné činnosti náš lid neměl ani ponětí," dodal prezident. "Nepřipustíme, aby s Běloruskem kdokoli mluvil z pozice síly a jazykem ultimát. Dokážeme odpovědět stejnou mincí," varoval Lukašenko.
Evropská unie a Spojené státy v reakci na prosincové demonstrace vyhlásily letos v lednu sankce proti běloruskému režimu, jejichž součástí je zákaz vjezdu čelných běloruských představitelů do zemí EU a do USA a zablokování jejich aktiv na zahraničních účtech. Bělorusko pohrozilo odvetou, ale žádná opatření zatím nepřijalo.