Lukašenko: Jen idioti hledají na atentátu podíl režimu

Zahraničí
16. 4. 2011 18:34
Při atentátu přišlo o život 13 lidí a 200 jich bylo zraněno.
Při atentátu přišlo o život 13 lidí a 200 jich bylo zraněno.

Spekulace o podílu běloruské vlády na nedávném pumovém útoku v minském metru mohou šířit jen idioti a lumpové. Prohlásil to v běloruské televizi prezident Alexandr Lukašenko. Reagoval tak na vývody některých webových serverů o tom, že atmosféru paniky a obav po krvavém útoku režim zneužívá k pronásledování opozice.

Vládní úředníci v minulých dnech vydali varování dvěma opozičním zpravodajským serverům, které podle nich v diskusích k publikovaným článkům šíří neodpovědné spekulace a vyvolávají neklid ve veřejnosti. Po dvou takových varováních má ministerstvo informací právo webové stránky zavřít.

"Tvrdit, že se atentát stal proto, abychom odvedli pozornost od ekonomické situace, mohou jen idioti a lumpové," řekl emotivně prezident. "Je snad situace naší země tak kritická, že bychom se měli uchylovat k tak zoufalým akcím? Ne, tak kritická není," prohlásil.

Běloruský prezident Lukašenko (druhý zprava) na místě atentátu.Prezident měl na mysli vážné problémy kolem běloruských valutových rezerv, které státní tisk spojuje s vysokými nákupními cenami za energetické suroviny. Obyvatelstvo od konce roku 2010 skupuje valuty v obavě, že neuspokojivý stav běloruských financí povede k devalvaci místního rublu.

Lukašenko v televizním projevu divákům přiblížil i několik detailů z vyšetřování teroristického útoku, při němž minulé pondělí v nejrušnější stanici minského metra přišlo o život 13 lidí a bezmála 200 jich bylo zraněno. Atentátníka označil za výjimečně nadaného chemika, který měl doma ve Vitebsku vlastní laboratoř, kde trhavinu vyrobil. Vyšetřovatelé už podle prezidenta provedli obsáhlou rekonstrukci celého atentátu, která jednoznačně potvrdila všechny známé okolnosti činu.

Podle dřívějších informací běloruské policie je zadrženým pětadvacetiletý duševně nevyrovnaný muž. Kromě útoku v minském metru se přiznal i k pumové explozi ve Vitebsku z roku 2005 a dalšímu pumovému útoku v Minsku v roce 2008. Tyto akce si nevyžádaly žádné oběti na životech, ale zranily desítky lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Bitva o důvěru: Evropská komise obviněna z netransparentnosti

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ