Lukašenko začíná pouštět disidenty, potřebuje pomoc EU

Zahraničí
2. 9. 2011 10:27
Alexandr Lukašenko dospěl k názoru, že se bez EU neobejde.
Alexandr Lukašenko dospěl k názoru, že se bez EU neobejde.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek omilostnil čtyři disidenty, které minské soudy nedávno poslaly do vězení za účast v demonstracích proti jeho loňskému znovuzvolení. Podle neoficiálních informací má prezident v úmyslu propustit během září desítky dalších, aby napravil těžce poškozené vztahy se Západem.

Lukašenko už v polovině srpna nechal propustit z věznice devět lidí, které běloruské soudy odsoudily za organizování masové demonstrace z 19. prosince loňského roku. Tisíce lidí na ní protestovaly proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž Lukašenko - podle opozice podvodem - získal už čtvrtý prezidentský mandát. Celkem bylo za účast v protestu odsouzeno přes čtyřicet lidí, mnozí až k osmi letům vězení.

Mezi odsouzenými byli tři neúspěšní prezidentští kandidáti, jejichž jména ale v seznamu propuštěných nejsou. Pátý uchazeč o prezidentské křeslo Ales Michalevič uprchl před pronásledováním běloruskou KGB do Česka, kde letos v březnu obdržel politický azyl. Exil vyhledala i Natalja Radzinová, vedoucí redaktorka opozičního webu Charta 97, která těsně před zatčením uprchla do sousední Litvy.

Vývoz zemědělských strojů na Západ běloruskou ekonomiku neutáhne.K omilostnění čtyř odsouzených disidentů se Lukašenko odhodlal jen několik dnů před jednáním ministrů zahraničí Evropské unie, které dnes začne v polských Sopotech. V sobotu mají ministři jednat i o Bělorusku. Evropa i Spojené státy po loňském zátahu proti disidentům uvalily na Bělorusko sankce, které běloruským politikům zakazují cestování do zemí EU a USA a blokují obchodní kontakty s velkými běloruskými státními podniky.

Pošlete moudré!

Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov se minulý týden v Minsku s Lukašenkem setkal a převzal od něj seznam návrhů, které údajně mají urovnat napjaté vzájemné vztahy. Mezi návrhy, které Mladenov postoupil šéfce unijní diplomacie Catherine Ashtonové a ministrům zahraničí všech 27 zemí EU, je i závazek propuštění všech politických vězňů do začátku října. Lukašenko se v dopise zavázal, že do konce tohoto týdne propustí čtyři disidenty, což svým čtvrtečním rozhodnutím splnil.

Prezident se v dopise údajně zmiňuje i o tom, že vyzve opozici k jednání o budoucnosti Běloruska. Vyzve Evropskou unii, aby do Minska vyslala "skupinu moudrých", která bude jednání prezidenta s disidenty napomáhat.

Podle diplomatů, kteří o Lukašenkových návrzích diskutovali s agenturou Reuters, nebude Evropa s běloruským diktátorem jednat, dokud všechny politické vězně nepropustí. "Je to absolutně platný předpoklad, v opačném případě se s ním nikdo bavit nebude," uvedl zdroj.

Běloruská opozice už několik dní o Lukašenkových "námluvách" horečně diskutuje. Zatímco někteří možnost zasednout s prezidentem ke kulatému stolu připouštějí, jiní Lukašenkovy návrhy považují za další zákeřný manévr. "Lukašenko začal rozprodávat politické vězně," napsala nedávno z litevského exilu disidentka Radzinová. Pravým smyslem prezidentovy iniciativy je podle ní získat půjčky na záchranu běloruského hospodářství, které se vlivem neuvážené státní politiky ocitlo fakticky na kolenou.

Autor: Reuters, ČTK Foto: Běloruská vláda

Další čtení

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ