Má se Západ obávat ruského medvěda?

Zahraničí
30. 8. 2007 10:08
Přehlídka Rudé armády
Přehlídka Rudé armády

Přehlídka rudé armádyRusko zosobňované prezidentem Vladimirem Putinem v poslední době harašilo zbraněmi a mnohdy mělo sklon věci dramatizovat. Ruský medvěd tedy opět vytáhl drápy. Ale jsou opravdu ostré?

Ruské dálkové bombardéry schopné nést jaderné zbraně znovu létají na své dálkové lety po celém světě a stráží matičku Rus. Nebezpečně se přiblížily britskému vzdušnému prostoru a ostrované neváhali a poslali do vzduchu nové eurofightery. Zřejmě aby ukázali, že létají opravdu dobře.

Rusové si také otestovali nové mezikontinentální balistické rakety. Nový typ dokázal podle armádních zdrojů překonat za půl hodiny Rusko z jednoho konce na druhý.

A Vladimir Putin (54) přidával bývalé Rudé armádě do rozpočtu od roku 2000, kdy se dostal k moci, dvacet až čtyřicet procent ročně. Vojáci samozřejmě září štěstím a Putin se na ně může spolehnout. Otázkou je, jestli se za armádní předváděčkou neskrývají sociální problémy, jako za „starých dobrých časů" strýčka Joe neboli Stalina.

Tu- 95 MedvědAni zvýšený rozpočet však Rusům podle Petera Felsteada, editora vojenského týdeníku Jane´s Defence Weekly, nestačí. „Celkově je vojenská kapacita Ruska hodně pod padesáti procenty kapacity, kterou měl Sovětský svaz," cituje Felsteada agentura Reuters. „Bombardéry pokračující v letech byly spíše záležitostí prestiže a diplomatickým signálem, nežli vojenským gestem," dodává.

Americký státní department nad ruskými bombardéry mávl rukou s tím, že Rusové vytáhli „staré bombardéry z ochranných povlaků". Od Američanů to ale není silácké gesto. Mají pravdu, že ruské bombardéry mohly být ještě cítit naftalínem. Vždyť páteř dnešního ruského strategického letectva tvoří turbovrtulový Tupolev 95 v kódu NATO zvaný Medvěd. První stroje tohoto typu začaly létat v roce 1952.

„Západ se nemusí nějak strašně bát. Většina ruské produkce zbraní jde na export, aby přinesla zpět peníze. Jen málo jde na domácí trh," cituje agentura Reuters Christophera Langtona, penzionovaného plukovníka, který pracuje pro londýnský Mezinárodní institut strategických studií (International Institute for Strategic Studies; IISS).

Česká verze tanku T- 72 M4CZO ruské armádě se nedá hovořit jako o celku. Pozemní armáda je vybavena zastaralými typy obrněných vozidel. Hlavní tankovou výzbroj tvoří podle serveru globalsecurity.org tanky typu T- 72, kterých má Rusko 9 700. Začaly se vyrábět před šestatřiceti lety. Jen o pět let mladší je T- 80, druhý nepočetněji zastoupený tank.

Ruské námořnictvo nedávno znovu uvedlo do provozu jedinou letadlovou loď bývalého sovětského námořnictva, která Rusku zůstala. Loď Admirál Kuzněcov totiž v ruských docích osiřela, když byly zbylé letadlové lodi prodány do Číny a Indie.

Letectvo má sice supermoderní typy stíhaček, jako je modernizovaný MiG- 29, ale problém je zavedení do armády. Nový MiG totiž nejdříve koupí Jemen a pak Eritrea. A tak si budou muset ruští letci na stroj, který by se podle všeho měl vyrovnat nové americké stíhačce F- 22 Raptor, ještě počkat.

Jediné, o čem může ruská armáda hovořit s pýchou, jsou její jaderná raketová vojska. Už za Sovětského svazu byly tyto složky armády elitou a je tomu tak i dnes. Raketová vojska mají také modernější výzbroj a nešvary, kterými trpí zbytek armády, se těmto dvěma typům vojsk většinou vyhýbají.

Ruský mobilní odpalovací systém s mezikontinentální raketou Topol- MRusko spustilo nový program v hodnotě 189 miliard dolarů (3, 78 bilionu korun), který má nahradit téměř polovinu stávajícího vybavení do roku 2015. Nahrazeny mají být i celkem moderní mobilní rakety Topol-M.

Modernizace čeká i letectvo, vozový park a loďstvo. Otázkou je, nakolik je tato reforma namířená do zahraničí, aby ohromila. Podobně to totiž dělal i Sovětský svaz. Za mohutnou armádou se většinou skrývali hladovějící zemědělci a dělníci a SSSR byl na pokraji povstání.

Na fotografii: (1) Přehlídka rudé armády, nedatováno; (2) Tu-95 Medvěd, nedatováno; (3) Česká verze tanku T- 72 M4CZ ve výzbroji 7. mechanizované brigády, nedatováno; (4) Ruský mobilní odpalovací systém s mezikontinentální raketou Topol-M, nedatováno

FOTO: (1) soviet-empire.com, (2) music.jnu.edu.cn, (3) 7mechanizovanabrigada.army.cz, (4) new-factoria.ru

Autor: - els -

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ