Třináct lidí bylo zabito, když zatím neidentifikovaný muž začal střílet na univerzitě v ázerbájdžánské metropoli Baku. Dalších deset lidí utrpělo zranění. Informovala o tom ruská agentura ANS Press s odvoláním na generální prokuraturu Ázerbajdžánu. Pachatel nakonec spáchal sebevraždu.
Mluvčí prokuratury sdělil, že střelcem byl Nadir Širchan, Ázerbajdžánec s gruzínským občanstvím. Mezi oběťmi jsou studenti, učitelé i technický personál univerzity, mezi nimi dva cizinci. Další podrobnosti o masakru na petrochemické akademii sdělí úřady později.
Podle ruských médií následovala střelba po sporu studentů na dvoře školy. Jeden z nich najednou vytáhl pistoli a začal střílet kolem sebe, poté vešel do budovy a pokračoval v zabíjení tam.
ČTĚTE TAKÉ: Rodina střelce z Winnendenu se omluvila
Sřílel z pistole značky Makarov, mezi prvními zabil údajně vrátného budovy a uklizečky, poté začal stoupat po schodišti do vyšších pater a pálil po každém, koho uviděl. Mezi jeho oběťmi tak jsou učitelé, studenti i jeden vedoucí katedry. Postupně se dostal do pátého patra a tam v jedné posluchárně spáchal sebevraždu.
Dosavadní informace o incidentu byly značně protichůdné. Všechny zdroje od internetových serverů po ázerbájdžánskou tiskovou agenturu se odvolávaly na očité svědky nebo policisty z místa činu, ve svých údajích se ale mnohdy výrazně rozcházely jak v počtu obětí, tak počtu pachatelů.
Některá místní média uváděla, že v objektu byl ještě druhý útočník, který zadržoval několik rukojmích. Ten byl prý zadržen, jiné zdroje mluvily neurčitě o jeho "zneškodnění". Mělo jít o Gruzínce a Syřana. Tyto údaje se však nakonec nepotvrdily.
Veškeré přístupové cesty k univerzitnímu objektu byly zablokovány policií a na místo přijely dva autobusy s příslušníky speciálních jednotek ázerbájdžánské armády. Zásahová akce po více než hodině skončila a speciální jednotka opustila budovu školy. Veškeré přístupové cesty k univerzitnímu objektu ale zůstávají podle očitých svědků zablokovány policií, která případ vyšetřuje.
Ázerbájdžán je převážně muslimská země u Kaspického moře. Hlavní příjmy této bývalé sovětské republiky pocházejí z těžby ropy.
Foto: Reuters a Profimedia