Ruský prezident Dmitrij Medveděv si nemyslí, že by se současný režim v Rusku opíral o nepsanou společenskou smlouvu ve stylu "dostatek místo demokracie" či "klobása místo svobody". "V žádném případu nelze stavět proti sobě stabilní a blahobytný život a politická práva a svobody. Nelze stavět sytost proti demokracii," prohlásil Medveděv v rozhovoru pro opoziční list Novaja gazeta.
Lidská práva a svobody však mohou být podle Medveděva ohroženy, pokud je společnost nestabilní a nemá zajištěny základní potřeby, pokud lidé nedostávají výplaty a nemohou si koupit základní zboží. Za společenskou smlouvu považuje ruskou ústavu.
Medveděv připustil, že příchod demokracie do Ruska se mnoha tamním lidem spojil s těžkými časy 90. let minulého století po rozpadu Sovětského svazu. Ale soudí, že jde spíše o osobní zkušenosti než o přístup k demokracii jako takové. "Proto si myslím, že nemusíme demokracii rehabilitovat. Demokracie byla, je a bude," prohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv poskytl rozhovor kritikům Kremlu
Liberalizace pod taktovkou Medveděva?
Rusko po hospodářských a politických zmatcích 90. let zažilo v éře Medveděvova předchůdce Vladimira Putina, který stál v čele země v letech 2000 až 2008, období politické stability a bouřlivého hospodářského růstu, živeného vysokými cenami ropy a plynu na světových trzích. Ale Západ ostře kritizoval Putina za vytěsnění opozice z politického života a umlčení nezávislých médií. S Medveděvovým příchodem do Kremlu loni v květnu pozorovatelé spojovali i naděje na liberalizaci.
Prezident se zdržel komentáře k novému procesu s bývalým šéfem ropného koncernu Jukos Michailem Chodorkovským, jehož osud bývá považován za indikátor případných změn za zdmi Kremlu. "Pro státního úředníka a tím spíše pro prezidenta není a nemůže být svoboda komentovat (proces)," řekl Medveděv s tím, že by porušil zákon, kdyby předvídal verdikt.
"Rozhovor v tramvaji"
Za "dobrý nápad" však Medveděv označil rozdávání mobilních telefonů povolancům do armády, aby si mohli stěžovat na rozšířenou šikanu. Zastal se také internetu, který považuje za "nejlepší prostor pro diskusi".
Právní předpisy týkající se internetu by proto měly být "rozumné", aby umožňovaly jak rozvoj sítě v Rusku, tak i čelit zločinům páchaným s využitím internetových technologií. "Ale internet v žádném případu nelze považovat za potenciálně nejnebezpečnější kriminální prostředí. Internet není absolutní zlo," dodal Medveděv, který je sám velkým příznivcem informační dálnice a v Kremlu si zřídil vlastní stránku a blog.
Sami bloggeři však dnešní rozhovor hlavy státu podle serveru NEWSru.com strhali: odpovědi prý byly "beztvaré" a interview připomínalo "rozhovor v tramvaji".
Prezident si k poskytnutí svého prvního rozhovoru ruskému tisku ve funkci hlavy státu zvolil opoziční list, který je znám svou mimořádnou kritičností vůči oficiální moci. Podle Kremlu šlo o gesto solidarity s listem, jehož dvě novinářky byly v posledních třech letech zavražděny.
V listu Novaja gazeta pracovala investigativní novinářka Anna Politkovská, když byla v roce 2006 zavražděna. Ve svých materiálech ostře kritizovala Kreml hlavně za jeho politiku v Čečensku. Další reportérka listu Anastasija Baburovová byla zavražděna letos v lednu.
Foto: Reuters, ČTK/AP, Profimedia