Zhruba půl miliardy eur (skoro 14 miliard Kč) přislíbila německá kancléřka Angela Merkelová v rámci mezinárodní pomoci při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny. Při první návštěvě Kyjeva od vypuknutí konfliktu mezi proruskými separatisty a prozápadním kyjevským režimem požadovala i zavedení účinné kontroly rusko-ukrajinské hranice, kterou v sobotu při návratu z Luhanska opět přejel konvoj ruských kamionů. Ukrajinci prý zase nemohli zkontrolovat vozy, které podle nich odvážely do Ruska zařízení z ukrajinských zbrojovek.
"Chtěl bych poděkovat paní Merkelové (...) za vytvoření speciálního fondu, který bude oznámen na zářijové dárcovské konferenci v Evropské unii a do něhož bude převedeno 500 milionů eur na obnovu infrastruktury Donbasu," řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko po jednání s německou kancléřkou.
Merkelová vybídla obě strany, aby se zasadily za nastolení příměří, nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem. Přes hranici podle Kyjeva proudí ruské zbraně a žoldnéři, Moskva však tato obvinění odmítá.Nastolení míru podle Porošenka brání jen "cizí žoldáci", jak Kyjev označuje údajné ruské dobrovolníky na straně rebelů. Ukrajina podle něj udělá pro mír vše, co může - avšak "nikoliv za cenu svrchovanosti, územní celistvosti a nezávislosti".
Kolona ruských kamionů, které do Luhanska v pátek dovezly ruskou humanitární pomoc, údajně odvezla při zpáteční cestě do Ruska zařízení z ukrajinských zbrojovek. Luhansk je baštou povstalců na východě Ukrajiny. "Kamiony, které přijely na naše území pod pláštíkem humanitárního konvoje, nakládají Rusové zařízením z podniku Topaz, který vyrábí moderní radiolokátory Kolčuga, a zařízením z luhanského závodu, kde se vyrábějí náboje pro střelné zbraně," tvrdil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Připustil však, že ukrajinští pohraničníci a celníci nemohli ruské vozy zkontrolovat.
Moskva je se svou misí spokojena. "Řídili jsme se výlučně cílem pomoci potřebným civilistům a od obyvatel Luhanska jsme dostali množství poděkování," uvedla ruská diplomacie v prohlášení.
Ruská kolona na Ukrajinu vjela v pátek, když Moskva oznámila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kamiony na Ukrajinu vjely bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva. Moskva výtky odmítla s poukazem na humanitární situaci v Luhansku. Město je tři týdny v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.
Konflikt si mezitím vyžádal další oběti. "Těla zakrývala zkrvavělá prostěradla na ulici v centru města," napsal zpravodaj agentury AFP o dvou zabitých civilistech v Doněcku, kam ráno dopadaly dělostřelecké granáty. Boje vládních sil a proruských separatistů údajně pokračují i na dalších místech, ukrajinští vojáci prý byli ostřelováni i ruskými raketomety.
Boje na východě Ukrajiny si podle odhadu OSN vyžádaly už více než dva tisíce mrtvých, a to vojáků, povstalců i civilistů. Rychle stoupající počet obětí svědčí o vyhrocování konfliktu.
Merkelová podpořila Kyjev, ale jen trochu. Slíbila půl miliardy eur
Zahraničí
23. 8. 2014 16:45
Angela Merkelová.