Mírně zkrotlí republikánští jestřábi by Kremlu mohli vyhovovat

Zahraničí
31. 8. 2012 20:00
Vlajky USA a Ruska.
Vlajky USA a Ruska.

Sjezd republikánů skončil, seznam kandidátů do prosincových prezidentských voleb je uzavřen: proti stávajícímu prezidentovi-demokratovi Baracku Obamovi nastoupí Mitt Romney. Jaká však po volbách bude zahraniční politika USA vůči Rusku, ptá se dnes ruský list Vedomosti.

Jestli si Obama zachová funkci, sotva se něco podstatně změní. Autor "nového počátku" je naladěn na pokračování kurzu spolupráce s Moskvou, což nevylučuje kritiku Ruska v konkrétních bodech zahraniční a domácí politiky.

Dmitrij Medveděv a Barack obama pojídají hamburgery ve Virginii (2010).Jinou věcí jsou republikáni, kteří jsou tradičně vůči Rusku naladěni tvrději. Většina Romneyho poradců pro zahraniční záležitosti je přesvědčena, že politika "nového počátku" zkrachovala, a hlásají nevyhnutelnost návratu k tvrdšímu kurzu vůči Moskvě.

Romney během předvolební kampaně nejednou ostře kritizoval Rusko za omezování svobody slova, za smrt právníka Hermitage Capital a za podporu Sýrie a Íránu. Podle médií Romney a jeho okolí označovali naši zemi za geopolitického nepřítele číslo jedna.

Ale podle expertů jsou protiruské a protiputinovské výroky republikánů adresovány především konzervativně naladěným voličům, je to součást kritiky Obamy, a to druhořadá. Ve skutečnosti republikáni nemají jasnou strategii.

George Bush a Vladimír Putin ve vietnamské tunice na zasedání APEC."Ruská" část předvolebního programu začíná uznáním historických zásluh naší vlasti: "Hrdinství ruského lidu a utrpení, které okusil v minulém století, jsou hodny úcty celého světa... Rusové jako naši spojenci obětovali 28 milionů životů v boji s nacismem... Skoncovali se sovětským terorem."

Tradiční výtky následují. Ale nynější zahraničněpolitický program republikánů je oproti předchozímu z roku 2008 k Rusku dokonce příznivější.

V případě Romneyho vítězství se vztahy s Ruskem sotva stanou prioritou nové administrativy. Na rozdíl od George Bushe mladšího není pro současné vůdce republikánů tak zajímavá globální dominance, soustředěni jsou na domácí problémy.

A v zahraniční politice má Bílý dům složitější problémy: Čína, Blízký východ, Írán, Afghánistán, Severní Korea, hrozby destabilizace Venezuely a karibské oblasti. Mezi Washingtonem a Moskvou je možné ochlazení, ale nebude znamenat studenou válku.

Medveděv a Obama snižují stavy jaderných zbraní. Možný návrat republikánů do Bílého domu hraje do karet moskevským "jestřábům", snažícím se pěstovat v Rusech syndrom obležené pevnosti.

Ostré výpady Romneyho a jeho okolí proti domácí a zahraniční politice Moskvy a podpora budování protiraketové obrany ve východní Evropě patří k oblíbených tématům ruských televizí, snažících se přesvědčit diváky, že USA a vůbec Západ jsou naši nepřátelé, kteří kvůli oslabení Ruska podporují pátou kolonu uvnitř země a na jejích hranicích.

To může vyústit v nové utahování šroubů a ve skutečné zhoršení vztahů s USA a Evropskou unií, což negativně postihne hospodářský a technologický rozvoj Ruska.

Pro stoupence umírněné linie v Rusku je výhodnější vítězství Obamy. Veřejné mínění je nyní USA nakloněno.

Podle průzkumu střediska Levada vyjadřuje kladný postoj k Americe 54 procent dotázaných, podle agentury VCIOM 55 procent, zatímco záporný 33, respektive 29 procent. Novou konfrontaci Rusové nechtějí: 76 procent dotázaných podle Levady je pro posilování vztahů se Západem, proti je jen 21 procent.

George Bush si prohlíží auto, které si kdysi koupil Vladimír Putin.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ