Mladý Ukrajinec prý naváděl k terorismu, v Rusku dostal trest

Zahraničí
22. 3. 2019 14:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na šest let do vězení poslal ruský vojenský soud Ukrajince Pavla Hryba, který byl obviněn, že naváděl k teroristickému činu v ruském černomořském městě Soči. Informovala o tom tamní média. Mladík obvinění odmítá a po vynesení rozsudku zahájil hladovku. Ukrajinské média označují Hryba za politického vězně.

Podle ruských vyšetřovatelů naváděl dvacetiletý Hryb k teroristickému útoku studentku střední školy v Soči přes internetovou komunikaci. Dívce údajně posílal návody k výrobě výbušného zařízení a nabádal ji, aby ho odpálila na maturitním plese. Tajné služby mladíka zadržely v roce 2017 v Bělorusku.

Obhájkyně odsouzeného Marina Dubrovinová už oznámila, že se proti rozsudku odvolá. Podle Hryba je obvinění smyšlené. Krátce po vynesení rozsudku pak oznámil, že zahájil hladovku. Podle Dubrovinové tak protestuje proti rozhodnutí ruských úřadů nepustit k němu ukrajinské lékaře.

Kyjev už dříve vyzval k propuštění mladíka, případ označil za provokace ruských tajných služeb.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Bukurešť, Rumunsko

Od června řada zemí zaznamenala nejvyšší absolutní teploty

Zahraničí
7. 8. 2026

Izraelský osadník čelí obvinění z vraždy palestinského aktivisty

Zahraničí
6. 8. 2026

Soud uložil doživotní trest Afghánci, který loni najel v Mnichově do demonstrace

Zahraničí
6. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ