Loni v květnu se mladý Ukrajinec Jurij Jacenko vydal na pár dní do Ruska. Jako již několikrát předtím odjel nakoupit pár věcí, které pak doma prodával, aby si jako student přivydělal. Tentokrát to ale bylo jiné. Nedlouho po příjezdu ho zadrželi a nejprve ho obvinili z nelegálního překročení hranice. "Řekli mi, že nebudu mít problémy pouze v případě, když s nimi budu spolupracovat a přiznám, že jsem byl poslán Ukrajinou jako špion, který má škodit Rusku," popsal Jacenko. Dlouho nemohl kontaktovat rodinu ani advokáta. Ruskou věznici opustil až po roce.
Druhý den po jeho zadržení ve městečku Obojan se objevili příslušníci ruské tajné služby a začali na něj vyvíjet nátlak. "Když jsem opět odmítl nabídku na spolupráci, začali používat metody síly, hrozeb, bití. První tři dny jsem nedostal jíst a ani mě nenechali spát," uvedl mladý student práv, který do Prahy přijel na pozvání společnosti Člověk v tísni.
Federální migrační služba ho následně obvinila z toho, že hranici do Ruska překročil nelegálně. "Byl jsem umístěn do speciálního zařízení pro cizince a podle všeho jsem v něm měl strávit deset dní, zaplatit pokutu 2000 rublů a následovat měla deportace na Ukrajinu. Což mi v dané situaci absolutně vyhovovalo. Jenže toto rozhodnutí se odkládalo další tři měsíce," řekl Ukrajinec.
Podroben krutému fyzickému násilí
Dál neměl možnost kontaktovat rodinu, advokáta či konzula. Až přes jednoho zadrženého, který byl propuštěn, se mu podařilo poslat vzkaz domů a rodina najala advokáta. "Když se objevil advokát, pochopili, že by z toho mohl být skandál a rozhodli se, že mě ještě více zpracují. Naložili mě do dodávky, na hlavu mi dali pytel, svázali ruce a odvezli do lesa. Tam se mě snažili přimět, abych s nimi spolupracovat," uvedl Jurij. Opět odmítl.
"Ještě předtím, než mě odvezli do lesa podruhé, požádal jsem, abych mohl jít na záchod, a tam jsem si sám úmyslně rozbil hlavu. Protože všechny ty výslechy probíhaly tak, aby na mě nezůstaly žádné stopy násilí," popsal čtyřiadvacetiletý Ukrajinec. "V lese jsem měl spoutané ruce za zády, pověsili mě za ně na strom a začalo fyzické násilí. Modlil jsem se, abych to přežil," dodal.
Zpátky na cele si prý uvědomil, že jediným východiskem, jak uniknout dalšímu mučení, je dostat tělo do takového stavu, aby ho už mučit nemohli. "Proto jsem si pořezal žíly a břicho, velká ztráta krve, to znamenalo, že už mě nemohli odvézt do lesa a bít," říká Jurij. Byl prý již zocelený tím, že byl jedním z protestujících na kyjevském Majdan. Protesty v ukrajinské metropoli přerostly loni v krvavé střety a vedly k pádu režimu tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.
Marné snahy ukrajinského ministerstva i ruské obhájkyně lidských práv
Pak Jacenkovi konečně dovolili zatelefonovat a získal přístup k ukrajinskému konzulovi, se kterým psali stížnosti na různé úřady. Řešilo to i ukrajinské ministerstvo zahraničí, které žádalo od Moskvy vysvětlení. Do případu se vložila i ruská obhájkyně lidských práv Svetlana Gannuškinová. Jenže bez jakéhokoli výsledku. "I nadále jsem zůstával v zařízení pro cizince, kde byly děsivé podmínky. Cely byly přeplněné, v místnosti bylo tak 15 až 17 vězňů, sprchu jsem mohl používat méně než jednou za týden," uvedl Ukrajinec.
Po třech měsících se objevilo nové obvinění, které mu sdělili agenti ruské tajné služby FSB, tentokrát z údajného pašování výbušnin. "Soud rozhodl, že budu umístěn do vazby, to už bylo klasické ruské vězení. Měsíc jsem byl v Kursku, pak v Bělgorodě," řekl.
Situace se začala zlepšovat až začátkem letošního roku. Rusové stáhli obvinění z pašování výbušnin, zůstalo obvinění z údajného držení výbušnin. "Došlo k soudu, který mi dal dva roky. Naděje zhasla. Když jsem tehdy seděl na té samotce, přišel za mnou advokát a řekl mi, že to může být ještě horší, že se mám připravit na to, že budu exemplárním případem, který může ve finále dostat obvinění z terorismu a až 20 let. Tehdy jsem měl hodně slabou chvilku, že už to asi nevydržím, ale podařilo se mi to překonat," uvedl Jacenko.
Po roce věznění opět na svobodě
Odvolací soud ale uznal, že byl držen nezákonně, trest byl snížen na devět měsíců, které si už odseděl, takže byl letos 7. května propuštěn. Po návratu domů se vrátil ke studiu práv a úspěšně obhájil svou diplomovou práci.
Podle ukrajinského ministerstva zahraničí je v Rusku protiprávně zadržováno minimálně jedenáct občanů Ukrajiny. Například ukrajinský režisér Oleg Sencov, kterého nedávno ruský vojenský soud odsoudil za údajnou podporu teroristů na Krymu na 20 let, nebo ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, která je v Rusku souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny "Ale není to jen Sencov či Savčenková, ale i další pro vás možná neznámá jména. Jediná možnost, jak jim v této situaci pomoci, je mezinárodní kampaň a informování o jejich případech, protože toho se agenti FSB nejvíce bojí," uzavřel Jacenko.