Moskevský patriarchát bojuje o <span>ukrajinské duše</span>

Zahraničí
25. 7. 2008 21:50
Ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a ukrajisnký prezident Juščenko.
Ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a ukrajisnký prezident Juščenko.

Ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a ukrajisnký prezident Juščenko.Ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných, dnes v Kyjevu vyzval ukrajinské věřící ke sjednocení. Pravoslavní věřící v zemi jsou rozděleni mezi tři církve a Moskva se však obává definitivního rozkolu mezi ruským a ukrajinským pravoslavím. Tamní patriarcha Alexij II. se bojí, že přijde o své ukrajinské ovečky.

"Přijeli jsme sem, abychom se modlili za sjednocení všech pravoslavných křesťanů na Ukrajině v jedné jednotné církvi," prohlásil Bartoloměj na letišti v Kyjevě, kde jej uvítal prezident Viktor Juščenko a další nejvyšší činitelé.

Patriarcha se účastní v ukrajinské metropoli třídenních církevních a státních oslav: před 1020 lety Kyjevská Rus, považovaná za kolébku ruské, ukrajinské a běloruské státnosti, přijala křesťanství. V neděli má Bartoloměj společně s moskevským patriarchou Alexijem II. sloužit bohoslužby před pomníkem kyjevského knížete Vladimíra, který se zřekl pohanství a nechal se v roce 988 pokřtít podle pravoslavného způsobu. Na tuto víru obrátil i své poddané.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se ukrajinské pravoslaví rozdělilo. Většina věřících, asi 28 milionů, uznává autoritu moskevského patriarchátu. Ale poměrně četné stoupence má i "disidentský" kyjevský patriarchát a existuje i menší samosprávná církev. Moskevský patriarcha Alexius II. nezávislost ukrajisnké církve nechce.Tyto dvě "disidentské" ukrajinské církve však nejsou uznávány v zahraničí a na žádost Moskvy nebyly ani přizvány k nynějším oslavám přijetí křesťanství. 

Prezident Juščenko sice popírá jakékoli vměšování do církevních záležitostí, údajně se ale snaží dosáhnout uznání kyjevského patriarchátu ekumenickým patriarchátem, jehož sídlem je Istanbul.

Naposledy Ukrajinu navštívil duchovní vůdce všech pravoslavných před 350 lety. Už sám patriarchův příchod do Kyjeva je vnímán jako úspěch Juščenkových snah o osamostatnění ukrajinské církve.

Nová dimenze rusko-ukrajinských sporů

"Viktor Juščenko neskrývá naděje, že Bartolomějova návštěva by mohla urychlit uznání kyjevského patriarchátu a samosprávné církve dalšími pravoslavnými církvemi," napsal dnes ukrajinský list Gazeta 24.

Takové iniciativy zlobí moskevský patriarchát, který považuje i Ukrajinu za své působiště a obává se ztráty vlivu v tomto velkém státě se 46 miliony obyvatel.

"Rusko a Ukrajina rozpoutávají církevní válku," zdůraznil dnes v titulku ruský list Kommersant, podle něhož prý Moskva dělá vše, aby zabránila uznání ukrajinských disidentů ekumenickým patriarchou.

Zvony v pravoslavném kostele v Kyjevě.Svár nenechává chladnou ani ruskou diplomacii. Agentura Interfax dnes citovala zdroj z ruského ministerstva zahraničí, který nařkl Juščenkův tým, že se snaží "využít oslav k vyprovokování rozkolu mezi ruskou a ukrajinskou církví".

Naopak ukrajinské úřady zakázaly ruskému nacionalistickému poslanci Konstantinu Zatulinovi vstup do země, a to na celý rok. Zákonodárce, který ve čtvrtek přiletěl do Simferopolu na Krymu, by se ještě dnes měl vrátit zpět do Ruska.

"Získali jsme informace, podle nichž (Zatulin a jeho spolupracovník) chtěli destabilizovat situaci během oslav 1020. výročí pokřtění Kyjevské Rusi," sdělil Interfaxu zdroj z ukrajinské tajné služby.

Ukrajinský velvyslanec v Moskvě byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničí.

Zatulin byl z Ukrajiny vyhoštěn již v letech 1996 a 2006. Podle úřadů se dopouštěl šíření nenávisti mezi národy a národnostmi.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ