Spor o Krym
Moskva blokuje přístup na Krym, Kyjev krymské účty
09.03.2014 09:14 Aktualizováno 09.03. 14:23
Ruská armáda rozšiřuje blokádu obou hlavních severních přístupů na Krym. Perekopskou šíji, která spojuje Krym s pevninou, podle informací ukrajinských pohraničníků obsadily ruské jednotky, v okolí druhé hlavní komunikace rychle rostou minová pole. Ruští vojáci zaminovali i přehradu u severokrymské obce Rjumšyne. Raketový pluk v Jevpatoriji na západě Krymu dostal ultimátum do 19.00 SEČ. Pokud se vojáci nevzdají, "domobrana" prý zahájí útok.
V zóně Perekopské šíje zaznamenali ukrajinští pohraničníci ženijní práce ruských vojáků. Ruská armáda tam podle leteckých snímků zřídila velký počet postů, které střeží provoz na silnici směřující z ukrajinského vnitrozemí na jih. U ukrajinské obce Čonhar severně od administrativní hranice Krymu rychle rostou minová pole, miny ozbrojenci údajně položili i k velké přehradě u města Rjumšyne.
V Čonharu, který leží v Chersonské oblasti, se podle zpravodajského portálu Ukranews pohybují neoznačení ozbrojenci, kteří v okolí vykopávají jámy pro umístění hraničních sloupů. Skupiny mužů v plné polní rovněž pronikly na Arbatskou kosu, úzký pás země vybíhající z východu Krymského poloostrova na sever k ukrajinské pevnině.Podle místopředsedy krymské vlády Rustama Těmirgalijeva se už Krym připravuje na uzavření severního železničního spojení s pevninou. Místní úřady počítají s tím, že dodávky ruského zboží nebudou moci na poloostrov směřovat přes Ukrajinu a k jejich přepravě bude využita trajektová přeprava přes Kerčský průliv.
Vlaky podle Těmirgalijeva budou náklad na ruské straně úžiny překládat na nákladní trajekty, které je pak dopraví do krymského přístavu Kerč. Most, který má v budoucnu Krym s ruským Krasnodarským krajem spojit, nebude podle expertů postaven dřív než za tři roky.
Ukrajinský raketový pluk na základně v Jevpatoriji na západě Krymu dnes od jednotky neoznačených ozbrojenců dostal ultimátum. Pokud vojáci do 10.00 SEČ nesloží zbraně, "domobrana" na ně údajně zaútočí.
Na západním pobřeží několik desítek ruských vojáků v neděli ráno obsadilo i post ukrajinských pohraničníků. Ruští vojáci rovněž na západě poloostrova vyřadili z provozu několik technických zařízení, jimiž pohraničníci monitorují pohyb v ukrajinských pobřežních vodách.
Do Simferopolu, správního střediska Krymu, dorazila v noci na dnešek další kolona ruské vojenské techniky, píše Ukrajinska pravda. Asi 90 nákladních automobilů plných vojáků přijelo do Simferopolu z armádní střelnice na východokrymském mysu Čauda, kterou Rusové kontrolují.
V koloně aut jsou cisterny s palivem, sanitky a tahače s polní kuchyní. Nákladní auta jsou neoznačená, doprovodné vozy jsou však podle ukrajinských médií označeny číslicí 99, což je kód pro ruské hlavní město Moskvu. Čaudský mys podle ukrajinského ministerstva obrany obsadila ruská armáda výsadkem z přístavu Tamaň v ruském Krasnodarském kraji sousedícím s Krymem. Vozy ruských parašutistů jsou označeny kódem 95 příslušným pro Čečensko.
Kyjev zastavil přísun peněz na Krym
Kyjevské vedení zastavilo přísun peněz na Krym a zablokovalo účty všech státních úřadů na poloostrově. Oznámil to vicepremiér povstalecké krymské vlády Rustam Těmirgalijev. Finanční stabilitu to podle něj neohrozí, krymské vedení již zřídilo vlastní konta v ruských bankách a místo hřivny přechází na rublové účetnictví.
"Právě nám oznámili, že Ukrajina zablokovala celý systém krymského financování, všechny naše účty," řekl Těmirgalijev agentuře Interfax. Centrální orgány v Kyjevě zatím informaci nepotvrdily.
Výplata sociálních dávek ani fungování krymských správních orgánů podle Těmirgalijeva ohroženo není. "Operativně zřizujeme účty v ruských bankách, jsou to rublové účty. Lidé bez důchodů a výplat v žádném případě nezůstanou, situace je plně pod kontrolou," řekl.
Již dříve bylo oznámeno, že v očekávání referenda o odtržení Krymu centrální volební komise v Kyjevě znemožnila přístup krymských úřadů k voličským seznamům. Kyjev referendum neuznává a jeho výsledky odmítá brát na vědomí. Hlasování na Krymu aktivně podporuje Moskva, na jeho průběh mají dohlížet pozorovatelé z Ruska a Běloruska.
Rusko varovalo Ukrajinu před vůdce Pravého sektoru Jarošem
Ruské ministerstvo zahraničí v neděli varovalo nové ukrajinské vedení před aktivitami vůdce krajně nacionalistické organizace Pravý sektor Dmytra Jaroše, který se po převratu v Kyjevě stal místopředsedou ukrajinské Bezpečnostní rady. Podle Moskvy je třeba zabránit tomu, aby Jaroš kandidoval v květnových prezidentských volbách.Rusko na Jaroše minulý týden vydalo mezinárodní zatykač poté, co se na webu krátce objevila výzva Pravého sektoru o pomoc adresovaná vůdci severokavkazských teroristů Doku Umarovovi. Ukrajina ruskou žádost o Jarošovo vydání odmítla s poukazem na platné zákony, které zakazují vydávání vlastních občanů ke stíhání do ciziny.
Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí Konstantin Dolgov dnes před osobou Jaroše varoval Kyjev i celé světové společenství. Jaroš, který během únorových demonstrací řídil akce bojovníků Pravého sektoru v kyjevských ulicích, je podle Dolgova neonacistou. Svou kandidaturu na post hlavy státu už Jaroš oficiálně ohlásil.
Mnoho lidí na západě Ukrajiny považuje Jaroše za hrdinu a ochránce ukrajinské nezávislosti před ruským tlakem. Bojovníci jeho Pravého sektoru stále okupují několik budov v centru ukrajinské metropole a po městě se pohybují v maskách, neprůstřelných vestách a maskovacích uniformách.
Kreml i ruská média v osobě Jaroše kritizují celou novou politickou garnituru, která se podle nich spojuje s protiruskými šovinisty a dědici banderovců. Za člověka s neonacistickými sklony označuje Jaroše nejen Moskva, ale i mnozí západní diplomaté.
Proruský Krym manifestuje za připojení k Rusku
Hned na několika místech Krymu v neděli stoupenci spojení s Ruskem uspořádali mítinky na podporu referenda, v němž má být rozhodnuto o ruské anexi. Největší demonstraci svolali v poledne bojovníci "sil sebeobrany" do správního střediska Simferopolu, kde se na ústředním Leninově náměstí sešlo několik tisíc lidí. Ke shromážděným promluvil předseda autonomní krymské vlády Sergej Aksjonov.
Podle šéfa krymského parlamentu Vladimira Konstantinova bratrský ruský národ uvítá Krym jako nový subjekt federace. "K tomu je třeba přijít 16. března k urnám a hlasovat, jak je zapotřebí. Toho dne se vrátíme domů," zdůraznil krymský politik. Podobné, jen o málo méně početné akce se dnes konaly v Sevastopolu, Jevpatorii, Kerči a několika dalších krymských městech.
Mohutné demonstrace se konaly i v Rusku. Za "sepětí s ukrajinským lidem" manifestovaly davy lidí v povolžském Nižním Novgorodu, severokavkazském Majkopu, Pskově na severozápadě Ruska i v Astrachani u Kaspického moře. Podle informací ruských médií se bude v ruských městech "za ruský Krym" demonstrovat prakticky až do krymského referenda. Na pondělí se připravují manifestace v Archangelsku, Čeljabinsku, Vologdě, Permu a Čitě pod hesly "Své nedáme" a "Za bratrský národ".
Kyjev neuvažuje o posílení krymských posádek ohrožených invazí
Ukrajinská armáda provádí cvičení na vojenských základnách a vyslat vojenské posily na Krym se nechystá. Agentuře Interfax to v Kyjevě řekl úřadující ministr obrany Ihor Teňuch. Reagoval tak na spekulace ukrajinského tisku, podle nichž je cílem vojenských přesunů posílení krymských posádek ohrožených ruskou invazí.
Agentura Interfax-Ukrajina ráno oznámila, že ukrajinská armáda organizuje přesuny svých jednotek v rámci přípravy na "velké vojenské cvičení". Vojenské přesuny se údajně týkají několika oblastí a jsou přípravou na "rozsáhlé manévry". Kolony vojenských vozidel na silnicích hlásila ukrajinská média například ze Žytomyru nebo Lvova na západě země.
Podle ministra Teňucha ale nejde o nic mimořádného. "Nedochází k žádným přesunům, žádné posílení jednotek dislokovaných na Krymu se nechystá. Armáda se řídí obvyklým režimem," řekl ministr. Pokud se kolony vojenských vozidel na ukrajinských silnicích objevují, pak prý jde o přesuny do vyhrazených vojenských prostorů k výcviku a cvičným střelbám.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.