Ukrajinské úřady nemají pod kontrolou situaci na Ukrajině a Moskva si vyhrazuje právo chránit své krajany v této východoevropské zemi. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které tak reagovalo na čtvrteční násilnosti ve východoukrajinském Doněcku. Při střetu proruských a proukrajinských demonstrantů tam zahynul jeden člověk.
Čtvrteční události v Doněcku podle ruského ministerstva zahraničí dokazují, že Kyjev vývoj v zemi nekontroluje. "Rusko si je vědomo své odpovědnosti za životy svých krajanů na Ukrajině, proto si vyhrazuje právo chránit je," citují média z prohlášení ruské diplomacie.
Ruský parlament již počátkem března povolil prezidentovi Vladimiru Putinovi použít vojáky k ochraně ruských občanů na Ukrajině a tamních ruskojazyčných obyvatel.
Mezitím Moskva prakticky ovládla jihoukrajinský Krym, který se v neděli chystá uspořádat referendum o svém připojení k Ruské federaci. Kyjev i Západ považují plebiscit za nelegální, neboť odporuje ukrajinské ústavě.
V případě uskutečnění nedělního referenda o připojení ukrajinského Krymu k Rusku hodlají Spojené státy a Evropská unie zmrazit víza nejméně třinácti blízkým spolupracovníkům ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedla to dnes některá západní média.
Sankce by se týkaly mimo jiné ministra obrany Sergeje Šojgua, vicepremiéra Dmitrije Rogozina či Putinova kancléře Sergeje Ivanova. Brusel Brusel připravil seznam asi 130 vysokých ruských představitelů, kterým by mohl zakázat vstup do EU a zmrazit majetek.
O Krymu v Londýně jednají šéfové americké a ruské diplomacie John Kerry a Sergej Lavrov. Kerry ve čtvrtek varoval, že pokud Rusko referendum nezastaví, podniknou USA a EU vůči Moskvě.
Unijní diplomaté specializovaní na vztahy s Ruskem prý vypracovali pětistránkový seznam se zhruba 120 až 130 jmény ruských představitelů, které by sankce mohly postihnout. Podle nejmenovaného unijního zástupce, který má kopii seznamu, jsou ve výčtu nejvyšší představitelé politických i vojenských kruhů, například generálové.
Vedle již zmíněných představitelů jsou mezi nimi šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, generální ředitel plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller, šéf polostátního těžařského koncernu Rosněfť Igor Sečin a několik Putinových poradců.