Moskva hrozí Kyjevu kvůli EU cly. USA jdou po krku Sberbance

Zahraničí
12. 9. 2014 17:20
Sankce, sankce, sankce...
Sankce, sankce, sankce...

Rusko zavede k 1. listopadu dovozní cla na ukrajinské zboží, pokud ten den vstoupí v platnost asociační dohoda mezi Kyjevem a Evropskou unií, aniž by se přihlédlo k výhradám Moskvy. Prohlásil to podle ruských médií ruský ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev.

Rusko má proti asociační dohodě a s ní spojené rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou dlouhodobé výhrady. Obává se mimo jiné, že pakt, který rozpoutal krizi mezi Moskvou a Kyjevem, zasáhne ruský vývoz na Ukrajinu.

V Bruselu dnes o zmíněné dohodě jednají ukrajinští a ruští ministři s evropskými experty. Podle diplomatů Brusel poskytne Rusku více času, aby se paktu mohlo přizpůsobit.

Ruský min. pro hoposdářský rozvoj Ulukjajev.Krize vypukla loni poté, co tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat už parafovanou asociační dohodu s EU. Odvolával se tehdy na hospodářské potíže, kdy by sblížení s unií v důsledku znamenalo problémy pro obchod s Ruskem.

Až po jeho pádu podepsal na jaře politickou část dohody premiér Arsenij Jaceňuk, proceduru pak dokončil v červnu nový ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Západ mezitím kvůli ruskému přístupu ke krizi a kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu uvalil sankce na vybrané ruské činitele, podniky a odvětví. Dnes svůj sankční seznam opět rozšířila Evropská unie.

Uljukajev uvedl, že Moskva na západní sankce nechce odpovědět odvetnými opatřeními. "Nechtěli bychom hovořit o nějakém druhu odpovědi (na sankce), pamatujeme však na to," sdělil Uljukajev ruským novinářům.

Spojené státy dnes oznámily zavedení dalších protiruských sankcí, které mají postihnout finanční sektor, ale také zbrojní a ropný průmysl. Nové americké sankce, motivované ruským podílem na ukrajinské krizi, zahrnují i největší ruskou banku Sberbank.

Obamův úřad se zaměřil i na Sberbanku.Americké ministerstvo financí oznámilo, že nové sankce se budou týkat dalších firem a jednotlivců. Citelně mají zasáhnout zejména bankovní sektor, protože nyní zahrnují už celkem šest ruských bank včetně největšího bankovního ústavu Sberbank. Americké společnosti ani jednotlivci nyní těmto bankám nesmějí poskytovat úvěry s delší než 30denní splatností.

USA také zakázaly vývoz jakýchkoli zařízení, která by ruským ropným společnostem jako jsou Gazprom či Lukoil mohla sloužit při vyhledávání dalších zdrojů ropy, zejména v Arktidě.
Washington sankce vůči Rusku zpřísnil krátce poté, co dnes k tomuto kroku přistoupila i Evropská unie.

Šéf Kremlu pragmatický, ukazovat svaly nehodlá

Kreml schválí jen takové odvetné sankce proti Západu, které prospějí ruské ekonomice. Během pobytu v tádžické metropoli Dušanbe to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Ukazovat svaly a cenit zuby, a přitom počítat škody, to Rusko dělat nebude," zdůraznil.

Obama jde tvrdě proti Rusku.Putin reagoval na nový balík sankcí EU, který dnes vstoupil v platnost. Postihuje ruské banky, zbrojní společnosti a energetické firmy a rozšiřuje o 24 nových jmen seznam osob, které jsou v Evropské unii nežádoucí. Nový seznam sankčních opatření proti Rusko dnes zveřejnil i Bílý dům.

Ruská vláda se nyní nad odvetou proti novým západním sankcím zamýšlí, řekl ruský prezident. "Budou-li zavedeny, pak jenom tak, aby vytvořily pro nás samotné lepší podmínky," uvedl Putin a jako příklad uvedl embargo na dovoz evropských potravin, které Rusko v srpnu vyhlásilo odvetou za předešlý balík sankcí EU.

"Jaké kroky to budou a budou-li vůbec nějaké, to ať posoudí vláda a předloží návrhy," dodal.

Nové sankce EU, které dnes vstoupily v platnost, vyhlížejí podle šéfa Kremlu podivně a ve skutečnosti podkopávají mírový proces, který se už na Ukrajině projevuje. "Jsme dlouhodobě přesvědčeni, že sankce jako nástroj zahraniční politiky nefungují a prakticky nikdy nevedou k žádoucímu výsledku, dokonce i když se týkají malých zemí. Politika sankcí jisté škody způsobuje, ale i těm, kdo je zavedou," řekl Putin.

Prezident Putin v Dušanbe.

"Před časem jsem telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a následně jsem navrhl plán mírového řešení konfliktu. Naše stanoviska byla do značné míry shodná," konstatoval ruský prezident.

"Plán se pak stal základem mírových dohod dojednaných na setkání v běloruském Minsku. Je třeba s uspokojením říct, že proces začal," uvedl.

Rozšíření jmenného seznamu osob, které jsou sankcím EU vystaveny, Putina nijak netrápí. "Čím méně se naši úředníci a šéfové velkých podniků budou toulat v cizině a budou se místo toho starat o aktuální problémy, tím lépe. Totéž platí pro poslance Státní dumy, kteří se musejí častěji věnovat svým voličům, než aby si vyhřívali panděra někde v zahraničních lázních," řekl Putin.

Autor: - red -, ČTK , Reuters, APFoto: Shutterstock , ČTK/AP , Kreml, Bílý dům

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ