Moskva: Nová jaderná doktrína USA má konfrontační ráz

Zahraničí
3. 2. 2018 19:00
Vladimir Putin.
Vladimir Putin.

Nová jaderná doktrína USA vyvolává hluboké zklamání, je očividně konfrontační a protirusky zaměřená. V reakci na příslušný dokument, který v pátek zveřejnil Pentagon, to podle agentury TASS uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Upozornilo zároveň, že Rusko podnikne potřebné kroky k zajištění vlastní bezpečnosti.

"Už při prvním pohledu padne do očí konfrontační náboj a protiruské zaměření tohoto dokumentu. S politováním konstatujeme, že USA svou politiku rozsáhlého hromadění jaderných zbraní ospravedlňují poukazováním na modernizaci jaderných sil Ruska a na údajný růst role (našich) jaderných zbraní...," uvádí se v komentáři ruské diplomacie.

"Obviňují nás ze snižování prahu pro použití jaderných zbraní a z jakýchsi 'agresivních strategií'," píše dále ministerstvo, které hned vzápětí zdůrazňuje, že tato tvrzení "nemají nic společného s reálným stavem věcí".

"Samozřejmě budeme nuceni přihlédnout k přístupům, k nimž se nyní uchýlili ve Washingtonu, a přijmout nezbytná opatření k zajištění vlastní bezpečnosti," konstatovalo ministerstvo. Současně vyzvalo USA, aby společně s Ruskem "seriózně hledaly řešení nahromaděných problémů ve sféře podpory strategické stability".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Alexei Nikolsky

Další čtení

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025
Madeleine McCann v době svého zmizení

Pamatujete na Madeleine? Hlavního podezřelého propustili z vězení

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ