Vládní strana Jednotné Rusko navrhuje provinilým demonstrantům zvýšit pokuty a nařídit nucené práce. Moskva chce zároveň restaurovat sochu zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského, kterou lidé strhli v roce 1991 krátce před rozpadem SSSR.
Za nepovolené demonstrace má v Rusku zanedlouho hrozit citelnější postih než pokuta do 2000 rublů (asi 1300 Kč) či až 15 dnů vězení. Skupina poslanců vládní strany Jednotné Rusko navrhuje zvýšit pokuty až na 100 tisíc rublů (asi 64 tisíc Kč) pro organizátory a až 10 tisíc rublů pro účastníky.
Podle návrhu by smírčí soudce mohl demonstranta místo do vězení odsoudit k nuceným veřejně prospěšným pracím v rozsahu od 20 do 200 hodin.
Podle listu Vedomosti má předloha podporu celého poslaneckého klubu vládní strany, která disponuje v parlamentu pohodlnou většinou, a také prý již byla posvěcena Kremlem.
Dosavadní tresty vězení či "kopějkové" pokuty nelze podle autorů návrhu považovat za adekvátní, ani nehradí způsobené škody, ani nesehrávají preventivní roli, protože nikoho neodstrašují. A zametání ulic by připravilo opoziční vůdce o aureolu politických vězňů.
Advokáti se naopak obávají, že novela by "rozmyla" hranici mezi správním přestupkem a trestným činem anebo by mohla postihnout protesty proti zneužívání moci úřadů v regionech.
Občanští aktivisté naopak tvrdí, že je vyšší pokuty neodradí, protože peníze na ně dokážou sesbírat na internetu. Trestů se nebojí ani jeden z nejčastěji zatýkaných opozičních politiků Eduard Limonov. "Donutí nás zametat ulice - ale novináři se hned na nás přijdou podívat," prohlásil.
Pokutu tisíc rublů (asi 640 Kč) za překročení počtu nahlášených účastníků museli ještě v předvolební kampani zaplatit i organizátoři únorového mítinku na moskevské Poklonné hoře na podporu prezidentského kandidáta Vladimira Putina.
Místo ohlášených patnácti tísíc tehdy podle policie přišlo 138 tisíc lidí. Peníze na pokutu dal Putin.
Zpátky ke kořenům
Moskevská radnice chce mezitím restaurovat sochu zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského, kterou Moskvané strhli v roce 1991 krátce před rozpadem Sovětského svazu. Socha známá jako Železný Felix je na seznamu pomníků, které mají být restaurovány, sdělil mluvčí radnice agentuře Interfax.
Na náměstí Lubjanka před sídlem tajné policie KGB, kde míval strůjce rudého teroru Dzeržinskij svou kancelář, strhly tisíce Moskvanů s velkým nadšením 22. srpna 1991 jeho sochu na znamení nezdaru komunistického převratu proti perestrojce Michaila Gorbačova.
Bronzová socha v nadživotní velikosti vážící 11 tun a pokrytá graffiti je nyní v parku sovětských monumentů v centru Moskvy.
Je považována za součást kulturního dědictví a lidé vzpomínající s nostalgií na SSSR vyzývají pravidelně k jejímu návratu na náměstí Lubjanka, kde stála od roku 1958.
Radnice neupřesnila, zda plány na restaurování sochy znamenají také to, že bude vrácena na své původní historické místo.