V Rusku sílí podezření, že páteční smrt reportéra deníku Kommersant souvisí s jeho prací. Ivan Safronov, který byl nalezen mrtvý pod okny svého bytu, podle kolegů z redakce pracoval na materiálu o tajných dodávkách ruských zbraní na Blízký východ prostřednictvím Běloruska. Jeho informace prý mohly způsobit velký mezinárodní skandál. Prokuratura začala v pondělí vyšetřovat, kdo mohl Safronova k sebevraždě dohnat.
Formální zahájení vyšetřování umožňuje detektivům začít s výslechy, zajišťováním důkazů a například i získat přístup k výpisům telefonických hovorů mrtvého. Podle mluvčího prokuratury však nynější krok neznamená, že jsou úřady v tomto případě přesvědčeny o tom, že se kdosi chtěl novináře skutečně zbavit. "Ale v průběhu vyšetřování může být kvalifikace trestného činu změněna," vysvětlil mluvčí.
Safronovovi kolegové z deníku Kommersant se pokoušejí o vlastní vyšetřování případu. List napsal, že novinář prověřoval informace o tajném prodeji ruských stíhaček Su-30 Sýrii a protiletadlových kompletů S-300V do Íránu. Podle jeho informací měly být dodávky v obou případech uskutečněny přes Bělorusko, aby Západ nemohl Moskvu obviňovat z dodávek zbraní nepřátelským režimům.
Safronov odjel na zbrojní veletrh v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, který začal 17. února. Odtud později telefonicky redakci oznámil, že má příběh potvrzený, a slíbil jej po návratu napsat. Podle kolegů si čtvrtý den veletrhu začal stěžovat na bolesti břicha. Vrátil se 24. února a v práci oznámil, že je nemocný. O několik dní později kolegům řekl, že má informace o dalších tajných zbrojních kontraktech mezi Ruskem a Sýrií, které se mimo jiné týkají stíhaček MiG-29 a raketových komplexů Iskander-E. Už v roce 2005 se kolem těchto střel rozhořel skandál, když Izrael a USA varovaly Rusko před plány na jejich dodání Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin nakonec prohlásil, že tento obchod zakázal.
Safronov podle Kommersantu kolegům z redakce řekl, že o těchto posledních informacích psát nebude, neboť byl varován, že věc hrozí velkým skandálem a tajná služba FSB určitě začne vyšetřovat, kdo vyzradil státní tajemství. Kdo jej varoval, však novinář neřekl.
Kommersant uvedl, že příbuzní, sousedé a přátelé mrtvého nedokážou přijít na možný důvod sebevraždy, který by mohl být spojen s osobním životem. Redaktoři také zavolali všem, se kterými Safronov v poslední hodiny svého života mluvil ze svého mobilního telefonu. Lidé, kteří s ním hovořili krátce před smrtí, potvrdili, že se jim novinářův hlas zdál podivný a skleslý.
Safronova, který byl dříve důstojníkem ruské armády, vyšetřovala FSB kvůli jeho článkům už v minulosti. Nikdy však nebyl obviněn. Jeho smrt je další v řadě podivných úmrtí ruských žurnalistů, nepohodlných současnému režimu v Rusku. Nejznámější je kauza investigativní novinářky Anny Politkovské, zastřelené loni na podzim.
Podle lednové zprávy amerického Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo v Rusku od roku 2006 zabito ve stylu nájemných vražd 13 ruských žurnalistů. Rusko je v posledních 15 letech třetí nejnebezpečnější zemí pro novináře hned po Iráku a Alžírsku, upozornil CPJ.
Foto: archiv