Na flotilu v Sevastopolu <span>nesahejte</span>, varuje Medveděv

Zahraničí
6. 6. 2008 13:07
Ruský prezident Medveděv a jeho ukrajinský protějšek Juščenko.
Ruský prezident Medveděv a jeho ukrajinský protějšek Juščenko.

Ruský prezident Medveděv a jeho ukrajinský protějšek Juščenko.Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes vyzval Ukrajinu, aby se vyvarovala přijímání jakýchkoliv jednostranných kroků směřujících k vyhoštění ruské flotily z námořní základny Sevastopol na jihu Ukrajiny. Řekl to novinářům šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Ministr také oznámil, že Rusko od 1. ledna 2009 "skoro zdvojnásobí" ceny svého zemního plynu pro Ukrajinu. Ta momentálně platí 179,5 dolaru (2830 Kč) za 1000 metrů krychlových, zatímco Gazprom účtuje Evropě kolem 378 dolarů.

"Vyzvali jsme naše ukrajinské kolegy k vyřešení všech problémů okolo fungování černomořské flotily a k vyvarování se jednostranných kroků," řekl Lavrov po schůzce Přehlídka Černomořské flotily, 2007.Medveděva s jeho ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem.

Podle ministra nový ruský prezident také prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by nebyl v zájmu obou zemí. "Soudíme, že rozšiřování NATO, které by mohlo zahrnout Ukrajinu, by ohrozilo bezpečnost Ruska," řekl Lavrov.

Moskva doufá, že její černomořská vojenská flotila bude moci v Sevastopolu kotvit i po roce 2017, dokdy má přístav pronajatý. Za pronájem platí okolo 100 milionů dolarů ročně (asi 1,6 miliardy Kč). Juščenko však v minulých dnech rozhodl o přípravě zákona, který by další pobyt ruských námořníků v ukrajinském přístavu znemožnil.

Přítomnost ruské flotily v Sevastopolu je trnem v oku především ukrajinským nacionalistům, kteří nedávno protestovali proti oslavám 225 let existence ruské černomořské flotily. Křižník Rudá Ukrajina projíždí Bosporem po německé invazi 22. 6. 1941.Naopak někteří ruští politici, například moskevský starosta Jurij Lužkov, nešetří silnými slovy opačným směrem a naznačují požadavky na odtržení převážně ruskojazyčného Sevastopolu od Ukrajiny. Lužkov si podobným výrokem vysloužil zákaz vstupu na ukrajinské území.

Smlouvy o pobytu ruské flotily v ukrajinském přístavu byly podepsány v roce 1997, a to na dvě desetiletí. Automaticky se však mají prodlužovat vždy o pět let, pokud jedna ze stran nejméně rok dopředu neoznámí, že chce smluvní vztah ukončit.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ