"Velká trojka"
Na Krymu odhalili sochy Stalina, Roosevelta a Churchilla

05.02.2015 09:31

Na Krymu loni anektovaném Ruskem byl dnes odhalen desetitunový monument věnovaný účastníkům Jaltské konference Josifu Stalinovi, Franklinu Delanovi Rooseveltovi a Winstonu Churchillovi. Jejich bronzové sochy vytvořil rusko-gruzínský umělec Zurab Cereteli.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Josef Lustig (1 hlas) 05.02.2015 10:15

    V prvni polovine devadesatych let jsem vypracoval konstrucni plan na...

  • Big Destructor (1 hlas) 05.02.2015 12:32

    Tak proč ne, je to historická událost jako každá jiná. Ještě...

  • Jan Dýmal (1 hlas) 05.02.2015 13:36

    Jak by mohl, s pomníkem nemá nic společného, je na něm nápis: "Herr...

  • Josef Lustig (1 hlas) 05.02.2015 11:06

    A trefili se, za rok si Cesi komunisty zvolili sami a za 3 roky uz...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Na Krymu začínají světlé zítřky. Ještě tam postaví obrovskou sochu osvoboditele Putjna.

0 hlasů

Tak proč ne, je to historická událost jako každá jiná.

Ještě udělat podobné sousoší při podpisu Mnichovské dohody aby se táké na to nezapomnělo a budeme spokojení.

1 hlas

Tam nás rusákům prodali za třicet stříbrných.

0 hlasů

To se hluboce mýlíte, Beneš vlezl Stainovi do zadku již v roce 1942 a jednoznačně deklaroval že se SSSR chceme být, jestli to byla jeho demence, nebo prostě zklamání z toho že Francie se na nás vykašlala je možná otázka. Ale do sféry SSSR jsme spadli díky jemu. A mimochodem Beneš byl i tím kdo vytvořil "národní frontu" tedy spolek 4 stran které směly být voleny, takže i tím se zasloužil že nikdo nebyl proti levici, ono výběr ze socanů, komoušů a brkounů, s přisátými černoprdelníky byl fakt na poblití.

0 hlasů

A trefili se, za rok si Cesi komunisty zvolili sami a za 3 roky uz meli svoji komunistickou diktaturu. A na te lpi dodnes.

1 hlas

V prvni polovine devadesatych let jsem vypracoval konstrucni plan na pomnik boju o Stalingrad. Vypracoval jsem ho podle planu jednoho slavneho architekta a jeho jmeno radeji nezverejnim. Pomnik byl inicialisovan ze zapadni Evropy a mel byt jakym si "ekumenickym" pomnikem vsech padlych bez rozdilu na narodni prislusnost, pod patronanci Mezinarodniho Cerneho Krize. Prvni krok byla domluva s ruskymi urady o povoleni postaveni a o miste zrizeni pomniku. Jake bylo prekvapeni, kdyz pred transportem pomniku do Ruska byly prakticky vsechny dohody nedodrzeny a pak vzplala hadka o text na pomniku.

Dnes stoji pomnik ve vesnici Petschanka, asi 20 km zapadne od Stalingradu, zcela mimo proud zajmu spolecnosti.

Co nam zustalo jest nechut a neschopnost ruskych uradu, jejich lhani a zkreslovani historie.

1 hlas

A prozradíš nám, jaký ten text tam měl být ?

0 hlasů

Jak by mohl, s pomníkem nemá nic společného, je na něm nápis: "Herr lass sie ruhen in Frieden" a k němu ještě : "Ihr Menschen hier, gebt denen, die Euch Feinde waren, das dauernde Ruherecht des Soldaten, und das in russischer Erde!"
Pomník stavěli rakušani, jako památku na 4 divize které tam z velké části paly za svého rodáka. Pomník navrhli Prof. Dr. Wilhelm Holzbauer a inženýr Dieter Pal, o Lustigovi se nějak nemluví, možná jim čistil hajzlík :-) nebo běhal pro pivo.
pomník stojí v Petščance ze dvou důvodů, obyvatelé Stalingradu odmítli aby německý pomník a hřbitov který k němu patří byl u nich ve městě (což docela chápu, v Lidicích bychom asi taky nechtěli německý pomník) druhá důvod je, že se okolo vsi Peščanka posbíraly kosti z mělkých hrobů a pohřbily se na místě kde vojáci padli (je tam víc jak 50 000 hrobů) část hrobů jsou neidentifikovaní vojáci a další kteří nebyli nalezení mají symbolický hrob. Rakušanům a němcům byly zpřístupněny archivy kde jsou uloženy třeba dopisy padlých vojáků a podobné artefakty.
Samozřejmě že "velký konstruktér"Lustig s tím nic společného nemá, je to jen další z jeho vlhkých snů a blábolů

1 hlas

oprava: Pestschanka

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov