Kazachstánské úřady chtějí utratit 1,5 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun) na zlepšení mezinárodního image země. Jejich propaganda čelí přetrvávajícímu ohlasu filmové komedie o fiktivním kazašském novináři Boratovi.
První vlaštovkou úsilí kazachstánských úřadů se v těchto dnech stala prezentace hlavního města Astany v New Yorku, aktivní propagační kampaň spustily kazašské instituce v Německu.
Kazachstán se do povědomí světové veřejnosti dostává hlavně díky bohatým zásobám ropy a zemního plynu, v lepším případě ještě v souvislosti se starty raket z kosmodromu Bajkonur. Pozitivní obraz země ale nijak nevylepšuje diktátorský režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který zemi neomezeně ovládá už dvacet let a nedávno byl vyhlášen doživotním "vůdcem národa".
Jako tvrdý úder kazašské národní hrdosti navíc úřady stále ještě pociťují satirický snímek Borat britského komika Sachi Barona Cohena z roku 2006, který vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků.
Že bude Borat pro kazašskou propagandu tvrdým soupeřem, o tom minulý víkend podal důkaz britský list Daily Mail, který zveřejnil o Kazachstánu další nelichotivou reportáž. Její autor Peter Hitchens v ní napsal, že Cohenovo líčení kazašské reality je ve skutečnosti ještě docela lichotivé, protože skutečný obraz je "mnohem děsivější".
Nedobrou reputaci chce nyní Kazachstán napravit hlavně prostřednictvím turistiky a sportu. Loni podle oficiálních údajů zemi navštívilo 800 tisíc zahraničních turistů, z nichž ovšem podstatnou část tvořili Rusové. Kazachstán se chce více zaměřit na návštěvníky z Evropy a Číny, chce pro ně vybudovat rozsáhlé sportovní, lázeňské a zábavní projekty. V kazašské stepi vyrůstají kasina amerického typu, v horách se budují lyžařské areály a hotelové komplexy.
Podle ruské agentury RIA Novosti se v Kazachstánu uvažuje o kandidatuře Astany na pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Zimní asijské sportovní hry přivítá hlavní město už napřesrok.