Na slavnostním uvedení nově zvoleného ruského prezidenta Vladimira Putina do nejvyššího úřadu 7. května v Kremlu se očekávají i "staří přátelé", bývalý italský premiér Silvio Berlusconi a někdejší německý kancléř Gerhard Schröder, z hlav postsovětských republik pak vůdci Běloruska, Kazachstánu a Ukrajiny. Oznámil to list Kommersant s odvoláním na šéfa správy Kremlu Vladimira Kožina.
Předchozí inaugurace ruských prezidentů v letech 2000, 2004 a 2008 se obešly bez zahraničních hostů, do Kremlu přišli jen diplomaté. Naproti tomu na druhé uvedení Borise Jelcina do úřadu v roce 1996 dorazili všichni prezidenti postsovětských republik. Inaugurace Viktora Juščenka na ukrajinského prezidenta v roce 2005 se zúčastnili představitelé dvacítky států a mezinárodních organizací, včetně šéfa americké diplomacie, generálního tajemníka NATO či prezidentů sousedních zemí, s výjimkou Ruska.
Berlusconi a Schröder podle Kožina už účast na Putinově inauguraci potvrdili, s prezidenty postsovětských republik se ještě jedná.
Alexandr Lukašenko a zejména Nursultan Nazarbajev jsou považováni za nejbližší partnery Moskvy, s nimiž Putin hodlá budovat Euroasijskou unii, zatímco Ukrajina i pod vedením Viktora Janukovyče dosud lákání Kremlu do integračních projektů odmítá.
Kommersant připomněl, že Jelcin se s tehdejším německým kancléřem Helmutem Kohlem natolik vřele přátelil, že se Schröder po vystřídání Kohla zapřisáhl, že už žádné společné saunování s Rusy nebude. Ale Jelcinův nástupce Putin si jej získal, a to i skvělou němčinou, a přátelství ještě posílily společné obchodní zájmy; Schröder po odchodu z politiky stanul v čele výstavby plynovodu Nord Stream, jehož první větev byla dokončena loni.
Podobně přátelství s Berlusconim neochladlo ani poté, co opustil velkou politiku. Po březnových prezidentských volbách v Rusku bývalý italský vůdce, vyšetřovaný ve vlasti, navštívil Soči, kde strávil víkend ve společnosti Putina a dosluhujícího prezidenta Dmitrije Medveděva.