Vladimir Putin připustil přítomnost Rusů plnících vojenské úkoly na východě Ukrajiny, ale popřel, že by Moskva do Donbasu poslala pravidelné jednotky ruské armády. "Neříkali jsme, že tam nejsou lidé plnící jisté úkoly, mimo jiné ve vojenské oblasti, ale to neznamená, že jsou tam pravidelné jednotky. Uvědomte si rozdíl," řekl ruský prezident v Kremlu před 1400 domácími a zahraničními novináři.
Až dosud Putin přítomnost ruských vojáků ve východoukrajinském Donbasu popíral a byl ochoten nanejvýš připustit přítomnost ruských dobrovolníků na straně separatistů.
Na tiskové konferenci prezident odpovídal na otázku ohledně možné výměny ukrajinské letkyně souzené v Rusku a odsouzeného ukrajinského režiséra za dva zajaté ruské vojáky souzené v Kyjevě.
"Pokud jde o výměnu, tak musí být rovnocenná. Musíme to v klidu posoudit, promluvit si. (...) Je nutné osvobodit zadržované z obou stran," poznamenal Putin a obvinil ukrajinské úřady, že se domáhají propuštění ukrajinských vojáků zajatých povstalci v Donbasu, ale sami označují své zajatce za zločince nepodléhající výměně zajatců. "Měli by se vyměnit všichni za všechny, a ne výběrově," prohlásil.
V minulosti Putin odmítal výzvy k propuštění ukrajinské letkyně z ruského zajetí s argumentem, že nejprve má o její vině rozhodnout ruský soud.
Putin na tiskové konferenci ujišťoval, že Rusko je pro co nejrychlejší urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, ale tomu podle něj brání Kyjev, zdráhající se udělit Donbasu autonomii a uspořádat zde volby.
K vztahům k Ukrajině poznamenal, že Rusko od Nového roku nechystá vůči Kyjevu hospodářské sankce, ale odebere Ukrajině dosavadní preference, protože dosavadní jednání o důsledcích ukrajinského přidružení k Evropské unii byla bezvýsledná.
Působení bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho jako gubernátora v Oděse na jihu Ukrajiny označil Putin za "plivanec do tváře ukrajinského lidu" i za důsledek toho, že "Saakašvilimu v USA nedali pracovní víza"; Američané podle Putinových slov do klíčových pozic na Ukrajině dosadili své lidi "z dovozu", jakoby si Ukrajinci nedokázali vládnout sami.
Putin si současně pochvaloval zlepšování vztahů s Tbilisi za nového vedení a prohlásil, že Rusko je "připraveno zrušit vízový režim s Gruzií".