Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by měla zprostředkovat jednání na Ukrajině, které by mělo uklidnit rozjitřenou situaci v zemi před prezidentskými volbami plánovanými na 25. května. Shodli se na tom telefonicky německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin.
Anketa:
Kdo myslíte, že má hlavní vinu na nynějších bojích na jihu a jihovýchodě Ukrajiny?
- Rusko. 17%
- Sami separatisté. 17%
- Nová vláda v Kyjevě. 17%
- USA a EU. 17%
- Někdo jiný. 17%
- Je mi to jedno. 17%
Ve středu má přicestovat do Moskvy předseda OBSE Didier Burkhalter. S Putinem bude podle Merkelové jednat o vzniku jakýchsi kulatých stolů, které se mají konat pod záštitou OBSE v předvečer voleb. Tyto kulaté stoly "mají usnadnit národní dialog před prezidentskými volbami" uvedla mluvčí Merkelové Christiane Witzová.
Ruský prezident kladl důraz na potřebu zahájení přímého vyjednávání mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci. Proti nim vede nyní Kyjev "protiteroristickou akci", která však o víkendu nepřinesla zatím příliš přesvědčivé výsledky.
Předvádění síly
Na východě Ukrajiny o víkendu pokračovala vojenská operace ukrajinské armády proti proruským bojůvkám, které ovládly několik měst. Oproti původním dojmům šlo však spíš o předvádění síly, než o snahu separatisty z okupovaných měst a obcí vytlačit. Slavjanskem a Kramatorskem, tedy dvěma hlavními baštami proruských radikálů, se vojáci v obrněných transportérech jen prostříleli. Jinak kontrolují pouze výpadovky a zřejmě i televizní vysílací věže.
Navzdory tomu, že rebelové v Kramatorsku a Slavjansku z větší části uhájili své pozice, obě města pociťují kvůli tomu, že jsou fakticky v obklíčení, nedostatky v zásobování. Také v nich pro vysoké množství barikád zejména z navršených pneumatik vázne doprava. Velké kramatorské závody, které zaměstnávají na 50 tisíc lidí, zastavily provoz.
Jednotky ukrajinské armády a Národní gardy jinak údajně pokračují na jih směrem k Doněcku a cestou likvidují odpor. Agentura Interfax v situační zprávě z Ukrajiny napsala, že se radikálům podařilo znovu ovládnout i Andrijivku, Kosťantynivku a klíčový dopravní uzel Horlivku. Při bojích údajně utrpěly ztráty obě strany.
ČESKÝ ZAJATEC JE DOMA. Do Prahy v noci na neděli dorazil podplukovník české armády Josef Přerovský, jehož déle než týden na východě Ukrajiny zadržovali s dalšími pozorovateli OBSE separatisté. Slavjanský vězeň po příletu na kbelské letiště novinářům řekl, že jemu ani kolegům z Německa, Polska a Dánska únosci fyzicky neubližovali ani je netrápili hlady. |
Do Oděsy přiletěl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, aby uklidnil situaci po pátečním tragickém konfliktu u místního Domu odborů. Při střetu proruských radikálů se zastánci jednotné Ukrajiny tam zahynulo 46 lidí a téměř 200 bylo zraněno. Podle Jaceňuka za incidentem stojí Moskva. "Je třeba najít všechny zločince a organizátory, všechny, kdo pod ruským vedením zahájili smrtelný útok na Ukrajinu a Oděsu. Je třeba vyšetřit činnost všech vyšších úředníků zdejší policie," dodal předseda vlády, kterou Kreml označuje za "kyjevskou kliku".
Konfliktu v Oděse podle očitých svědků předcházel pochod fotbalových fanoušků před pátečním ligovým utkáním, na který zaútočili střelnými zbraněmi proruští radikálové. Před odvetou rozlíceného davu se pak separatisté uchýlili do Domu odborů, který během následných bojů vzplál.
Dav asi dvou tisíc demonstrantů si útokem na oděskou policejní stanici vymohl propuštění skoro sedmi desítek lidí, tedy asi poloviny ze všech zadržených osob při pátečních nepokojích.
Oděsa leží na půli cesty mezi okupovaným Krymem a Podněstřím, kde udržuje Moskva stovky svých vojáků. Na Ukrajině sílí obavy, že se Rusko po anexi Krymu pokusí ovládnout celý pás ukrajinského území při Černém moři. Obavy posílily zprávy z Krymu, podle nichž Rusko přesouvá na poloostrov silné letecké svazky, motostřelecké jednotky a vojenskou techniku.