Prozápadně orientovaný ukrajinský prezident Viktor Juščenko (na snímku) vyzval předsedu vlády Viktora Janukovyče, aby se podrobil jeho dekretu. Prezident jím v pondělí rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby na 27. května. Janukovyč pak ve středu oznámil, že se nehodlá zapojit do přípravy předčasných parlamentních voleb do doby, než ústavní soud rozhodne o správnosti jejich vypsání. To se ale nestane dříve než za měsíc.
Premiér a jeho spojenci, kteří mají v parlamentu většinu, prezidentův krok odmítli a oznámili, že odvolávají státní ústřední volební komisi. Janukovyč v úterý prohlásil, že zákonodárný sbor bude pracovat jako obvykle, dokud o dekretu prezidenta nerozhodne ústavní soud. O posouzení prezidentova dekretu požádali ústavní soud i proruští poslanci.
"V současné napjaté situaci je třeba zajistit chod státních institucí a zdržet se jakéhokoliv jednání nebo vůbec řečí o předčasných volbách," prohlásil předseda vlády před ministry a Juščenka a jeho stoupence obvinil z toho, že vyvíjejí tlak na státní instituce včetně ústavního soudu.
"Hlavním tématem, o kterém diskutovali, bylo naplnění dekretu o předčasných volbách," uvedli po úterní schůzce věnované situaci v zemi Juščenkovi tiskoví mluvčí. Prezident coby vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil prý také zdůraznil, že nepřipustí, aby se situace v zemi řešila silou.
Juščenko údajně vyzval zástupce pořádkových sil, armády a bezpečnostních služeb, aby se do současné krize nevměšovali. Upozornil, že jde o politický konflikt, který musejí vyřešit politici.
K situaci se vyjádřily Rusko i EU
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nabídl Ukrajině, která se potácí v ústavní krizi, pomoc. Zároveň vyjádřil naději, že celá záležitost bude řešena v mezích ústavy. Znepokojení nad posledním vývojem na Ukrajině v úterý vyjádřila také Evropská unie, která poukázala i na nezbytnost ústavnosti dalších kroků.
Polský prezident Lech Kaczynski se svým výrokem postavil za prezidenta Juščenka. Řekl, že "poctivé a transparentní předčasné parlamentní volby by za současných podmínek byly pro Ukrajinu tím nejlepším řešením".
Političtí analytici hodnotí současnou situaci na Ukrajině skepticky. "Dostali jsme se do slepé uličky, protože obě strany překročily bod, ze kterého by se ještě dalo vycouvat," uvedl nejmenovaný ukrajinský analytik. "Ale povaha obou (rivalů) je taková, že kompromis se téměř vylučuje," dodal.
Napětí v ulicích
V ulicích Kyjeva podle agenturních zpráv panuje napětí. Během dne se zde shromažďovali stoupenci obou politických protivníků. Premiérovi spojenci rozbili v noci na dnešek svůj tábor před budovou parlamentu.
V centru Kyjeva na Náměstí nezávislosti proti posledním krokům prezidenta protestuje asi 5000 přívrženců prorusky orientovaného Janukovyče. Toto místo bylo v zimě 2004 hlavním dějištěm "oranžové revoluce", jež do křesla prezidenta vynesla prozápadně orientovaného Viktora Juščenka.
Juščenko chce ochránit státní svrchovanost a územní celistvost
"Podepsal jsem dekret o předčasném ukončení funkčního období parlamentu," řekl v pondělí Juščenko v televizním projevu, který následoval po více než sedmihodinovém marném vyjednávání s předáky parlamentu. "Mé kroky jsou vedeny pouze nutností uchránit státní svrchovanost a územní celistvost. "Vyzývám ukrajinský lid, aby učinil správnou, vědomou a odpovědnou volbu, která ukončí nynější politický konflikt a otevře Ukrajině novou éru," apeloval prezident.
Zatímco Juščensko v televizi obviňoval parlamentní většinu proruského premiéra Viktora Janukovyče z protiústavního rozšiřování mocenské základny, parlament se bez ohledu na prezidentský dekret o svém rozpuštění sešel k mimořádnému zasedání. Většinou 256 hlasů přijal usnesení, v němž prezidentovo rozhodnutí odmítl jako neopodstatněné a postrádající právní základ. Podle parlamentu toto rozhodnutí "nese všechny známky kroku směřujícího ke státnímu převratu". Poslanci také zakázali vládě, aby na prezidentem ohlášené volby poskytla finanční prostředky.
Pozdě v noci pak v televizi vystoupil sám premiér Janukovyč a vyzval prezidenta Juščenka, aby zrušil svůj pondělní dekret k rozpuštění parlamentu a aby usedl k jednacímu stolu.
"Prezident má možnost přijmout opatření s cílem nepřipustit destabilizaci Ukrajiny. V prvé řadě může nevydat tento dekret, který tak nevstoupí v platnost. I v případě jeho zveřejnění bude mít možnost ho zrušit," řekl premiér v přímém televizním přenosu.
Ukrajinský ministr obrany Anatolij Hrycenko, označovaný za "posledního prozápadního jestřába ve vládě", prohlásil, že ukrajinská armáda bude poslouchat prezidenta, který je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil.
Spor asi skončí u Ústavního soudu
Po rozpuštění parlamentu musejí do 60 dnů následovat volby nové sněmovny. Ve stejném dekretu proto prezident rozhodl, že hlasovat se má v neděli 27. května.
Podle právních expertů má prezidentský dekret platit od zveřejnění v úředním věstníku, ale spor mezi hlavou státu a premiérem nejspíš skončí u Ústavního soudu. "Vláda a parlament budou do rozhodnutí Ústavního soudu o prezidentově dekretu normálně pracovat dál," prohlásil v úterý před poslanci podle agentury DPA premiér Janukovyč.
Juščenko soupeří o moc s Janukovyčem už osm měsíců, od loňského srpna. Krizi nedávno vyostřil přechod části poslanců z prezidentova do premiérova tábora; získání 300 z celkem 450 hlasů by umožnilo změny ústavy. V Kyjevě se o víkendu konaly mohutné demonstrace desetitisíců stoupenců obou rivalů, největší od "oranžové revoluce" v roce 2004. Na Juščenkovu stranu se opět přidala jeho tehdejší spolubojovnice z dob "oranžových" protestů proti zmanipulování prezidentských voleb, expremiérka Julija Tymošenková.
Země je na pokraji politického chaosu
V sázce je osud 47 milionů Ukrajinců, zemi hrozí, že se pohrouží do politického chaosu, poznamenala k politické krizi na Ukrajině agentura AP. Zklamání z pomalého postupu reforem, které se očekávaly po vítězství "oranžové revoluce", nakonec vedlo v loňských volbách k vítězství proruské opozice a Janukovyč, poražený Juščenkův soupeř v prezidentských volbách v roce 2004, se v srpnu stal ministerským předsedou. Vzápětí však vypukly sváry mezi šéfy státu a vlády o pravomoci a orientaci ukrajinské politiky.
Perspektiva předčasných voleb podle agentury Reuters nejspíš nenaláká zahraniční investory, hledající stabilitu. Podle posledních průzkumů by volby vyhrála Janukovyčova strana, následovaná seskupením Tymošenkové. Prezidentův blok Naše Ukrajina by s odstupem následoval.
Moskva je rozpuštěním ukrajinského parlamentu znepokojena. Ruské ministerstvo zahraničí proto vyzývá ke kompromisu mezi proruským a prozápadním táborem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack vyzval obě znesvářené strany ke klidu a jejich vůdce k plné odpovědnosti za činy svých stoupenců.
Foto: ČTK