Válka u hranic EU
Na Ukrajině zuří velká bitva. Separatisté prosí Moskvu o pomoc
19.06.2014 10:40 Aktualizováno 19.06. 19:55
Ukrajinská armáda a proruští separatisté dnes svádějí ostré boje poblíž města Krasnyj Lyman v neklidné východní části země. Informovaly o tom ukrajinské vojenské zdroje. Podle nepotvrzených zpráv obě strany do bitvy zapojily tanky. Bojujících separatistů jsou možná až 4000. Povstalecký "ministr obrany" ve čtvrtek odpoledne přiznal těžké ztráty a vyzval Moskvu k pomoci.
Jeden z ukrajinských vojenských zdrojů uvedl, že boje vypukly kolem 4.00 místního času (3.00 SELČ) poblíž obce Krasnyj Lyman dříve kontrolované separatisty, která je od počátku tohoto měsíce znovu pod vládní kontrolou. Střet prý začal, když se separatisté v oblasti pokusili prorazit kordon vládních vojáků.
"V současné době probíhá velká bitva, která co do intenzity a rozsahu překonává vše, čeho jsme doposud byli svědky," konstatoval zmíněný nejmenovaný zdroj. Na straně separatistů bojuje až 4000 ozbrojenců a obě strany používají obrněná vozidla, možná tanky, dodal zdroj.
Vzbouřenci na druhé straně tvrdí, že ukrajinská pěchota podpořená 20 tanky a mnoha dalšími obrněnými vozidly útočí na vesnici Jampil asi 12 kilometrů východně od obce Krasnyj Lyman.
"Ministr obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igor Strelkov přiznal, že separatisté v Jampilu utrpěli těžké ztráty ve výzbroji vzhledem k velké převaze vládních sil, pokud jde o těžké zbraně.
S informacemi o tancích na jihovýchopdě Ukrajiny mají nejen média velký problém. Minulý týden se s odvoláním na západní a kyjevské zdroje objevily informace, že na Ukrajinu proniklo z Ruska přes hranici několik tanků. Údajně tři.
Zveřejněné snímky měly doložit, že jde o ruské T-64. Jde o staré, v Rusku i na Ukrajině už z výzbroje vyřazené obrněnce.
Tanky na fotografiích ale připomínaly spíše pozdější ukrajinské modifikace T-64 (T-64BM Bulat). Nabízí se tedy vysvětlení, že se jich mohli separatisté zmocnit přímo na ukrajinském území. Navíc, z Kyjeva se ozývaly informace, že Ukrajinská armáda zatím žádné tanky na jihovýchodě Ukrajiny nemá.
Přitom agenturní snímky ukazují přítomnost ukrajinských tanků v oblasti už několik týdnů. Je tedy otázkou, s jakými tanky tam ukrajinské vojsko nyní bojuje, když by tam žádné nemělo mít.
Faktem také je, že i mnozí novináři nedokáží rozeznat tank od jiných druhů obrněných vozidel. Často se tak hovoří o tancích, i když jde o jiný typ techniky.
Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, který je dobře informován o armádních operacích, prohlásil, že podnět k bitvě dalo odmítnutí separatistů složit zbraně, jak žádá mírový plán navržený ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
"Protiteroristická operace (ruská strana ji mj. označuje zak "trestní akci") pokračuje. Bouje se," řekl mluvčí vládních sil Vladislav Selezňov. Na dotaz o údajném zapojení 4000 separatistů Selezňov odpověděl: "Pak tedy bude potřeba 4000 rakví."
Bližší informace z ruské strany k nejnovějším bojovým operacím zatím nejsou k dispozici. Některá ruská média hovoří "jen" o dalších bojích.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámila, že se jí podařilo navázat kontakt se dvěma týmy politických pozorovatelů, kteří jsou již tři týdny pohřešováni na východě Ukrajiny. "Navázali jsme kontakt s oběma skupinami, jsou v pořádku, nikdo nebyl zraněn," řekl mluvčí OBSE Michael Bociurkiw telefonicky agentuře DPA z Kyjeva.
Bociurkiw dodal, že k únosu členů OBSE se nikdo nepřihlásil. Zároveň odmítl poskytnout další podrobnosti s odvoláním na obavy o bezpečnost zaměstnanců organizace. Podle dřívějších zpráv první čtveřice pozorovatelů ze Švýcarska, Estonska, Turecka a Dánska zmizela v Doněcké oblasti 26. května, druhý tým působící v Luhanské oblasti je nezvěstný od 29. května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.