Slovní přestřelky
Na výročí rusko-gruzínské války padají nová obvinění
08.08.2012 16:00
Rusko využilo dnešního čtvrtého výročí zahájení ozbrojených střetů mezi ruskou a gruzínskou armádou v Jižní Osetii k novým výpadům na adresu Tbilisi. Krátká válka z roku 2008 vedla k odtržení jihoosetské a abchazské provincie od Gruzie a k vyhlášení jejich "samostatnosti". Tvrdým útokem na politiku Kremlu připomněl výročí i gruzínský prezident Michail Saakašvili.
Ruští vyšetřovatelé dnes v Moskvě zveřejnili zprávu, která má dokumentovat "provokace a falzifikace", jichž se údajně dopustila gruzínská strana během válečného střetu, aby očernila příslušníky ruské armády. Rusko má prý důkazy o tom, že Gruzie naverbovala ukrajinské žoldnéře, kteří se v uniformách ruských vojáků dopouštěli násilí proti Osetům a rabovali obsazené obce. Jejich akce gruzínští reportéři natáčeli a využívali k protiruské propagandě.
Těla svých mrtvých spolubojovníků podle ruské prokuratury gruzínští vojáci převlékali do civilních šatů a vydávali je za oběti ruských útoků na pokojné obyvatelstvo. I tyto scény se prý objevovaly na záběrech gruzínských válečných zpravodajů.
Soupis obvinění na adresu gruzínské armády má podle ruských médií 400 svazků. Ruská prokuratura v souvislosti s válkou zahájila trestní stíhání proti neznámým pachatelům pro obvinění z genocidy a masových vražd.
Výročí rusko-gruzínské války vzpomnělo v těchto dnech i gruzínské vedení. Prezident Michail Saakašvili v projevu na vojenské akademii v Gori prohlásil, že gruzínská armáda v konfliktu před čtyřmi lety sice nezvítězila, ale žádného vítězství nedosáhlo ani Rusko. Moskva podle něj plánovala okupaci celé Gruzie včetně hlavního města Tbilisi.
Rusko prý mělo v Gruzii čtyři cíle - svrhnout vedení a zabít gruzínské vůdce, zlikvidovat ropovody a plynovody vedoucí přes gruzínské území, zmařit sbližování Gruzie s Evropskou unií a zabránit integraci Gruzie do struktur NATO. "V žádném z těchto úkolů neuspěli, Rusko v roce 2008 nevyhrálo," konstatoval Saakašvili.
Válečné akce začaly útokem gruzínské armády na jihoosetskou metropoli Cchinvali 8. srpna 2008. Tbilisi do vzpurné oblasti vyslalo své jednotky, aby tam obnovilo svrchovanost Gruzie narušenou proruskými separatisty. Útok vyvolal prudkou protiakci ruské armády, která v oblasti udržovala od počátku 90. let jednotky "mírotvorců". Přivolané ruské posily pak vytlačily gruzínské vojáky z Jižní Osetie a provincie posléze spolu s Abcházií vyhlásila pod ruským patronátem nezávislost.
Gruzie v konfliktu ztratila přes 400 vojáků, Rusko podle oficiální zprávy ministerstva obrany přišlo o 70 mužů. Ztráty mezi jihoosetským obyvatelstvem dosahovaly podle odhadů 160 až 1500 mrtvých.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.