Několik tisíc ruských nacionalistů dnes v hustém dešti pod černo-žluto-bílými vlajkami "imperiálního Ruska" pochodovalo čtvrtí Ljublino na jihovýchodě Moskvy, aby dali najevo svůj odmítavý postoj k přistěhovalcům. Ti podle nacionalistických předáků mohou za zločinnost a zároveň připravují Rusy o práci. Pořadatelé sice mluvili o více než 20 tisících účastnících, ale policisté o osmi tisících a například zpravodajská stanice BBC i tento odhad označila za přehnaný.
"Ruský pochod" se odehrál za přísného dohledu úřadů. Trasu lemovaly kovové zábrany, policisté a jejich pomocníci stáli v metrových rozestupech, za průvodem šla jednotka se psy a v záloze byla i vojska ministerstva vnitra. V závěru však přece jen došlo na potyčku s "těžkooděnci" a k zatýkání "provokatérů".
"Policie zadržela asi tři desítky lidí, a to za používání masek, drobná porušení pořádku, vykřikování nacistických hesel a používání zakázaných symbolů," ohlásilo ministerstvo vnitra. Ale vcelku se prý "veřejný pořádek podařilo zajistit". Místní obchody však raději měly zavřeno.
Organizátoři žádali původně o povolení pochodu 30 tisíc lidí, ale úřady přistoupily jen na poloviční počet.
Předák hnutí "Rusové" Dmitrij Děmuškin vyrazil do pochodu se svými společníky s transparentem "Dneska mešita, zítra džihád". Přišli také pravoslavní kozáci či "ultras" z řad fotbalových fanoušků - a vůbec poprvé se podle BBC dostavili i levičáci ze zakázané strany "nacionálních bolševiků" s tradičními "protikapitalistickými hesly".
"Ruské pochody" se dnes konaly i v dalších městech. Asi tři tisícovky nacionalistů v Petrohradu volaly po zavedení víz pro cizince z Kavkazu a ze Střední Asie. V Novosibirsku asi tisícovka demonstrantů protestovala proti stavbě mešity a žádala "nulovou kvótu" pro zaměstnávání cizinců v příštím roce. Zazněly i požadavky zrušit paragraf trestního zákoníku o "podněcování národnostní záště".
Podle zářijové zprávy OSN ve zhruba stočtyřicetimilionovém Rusku žije okolo 11 milionů přistěhovalců. Ale podle úřadů jen asi 718 tisíc má povolení k pobytu.
Moskevský "ruský pochod" k rozhořčení svých liberálnějších kolegů podpořil opoziční předák Alexej Navalnyj. Do průvodu ovšem nepřišel, prý z obavy, aby nedal prokremelským médiím příležitost k diskreditaci.
Rusko dnes slaví "Den národní jednoty". Je to relativně nový svátek, zavedený v roce 2005 jako náhražka za oslavy bolševické revoluce, připadající za sovětských dob na 7. listopadu.
Někdejšímu revolučnímu svátku, zrušenému v roce 2004 navzdory protestům komunistů, by podle průzkumu agentury FOM dala přednost polovička Rusů.
Z každoročních průzkumů podle BBC vyplývá, že stále více Rusů ví o svátku "národní jednoty", nicméně počet "nostalgiků" zůstává neměnný.
Vzhledem k hrozícím útokům extremistů dostávali cizinci "neslovanského zjevu" rady, aby dnes v Moskvě nevycházeli na ulice. V minulosti se terčem násilí stali i zahraniční diplomaté. Kupříkladu velvyslanectví USA doporučilo Američanům držet se daleko od nacionalistických pochodů a dávat si pozor celý den.
"Předchozí akce nacionalistů provázely výbuchy násilí. To se může stát kdekoli a kdykoli," varovali diplomaté.
Server newsru.com připomněl, že před čtyřmi lety násilníci v jedné ze stanic moskevského metra právě 4. listopadu zmlátili osmapadesátiletého muže se švýcarským občanstvím tak brutálně, že zraněním podlehl. Mezi odsouzenými pachateli byl i nacionalistický aktivista.