Návrat gerontokracie? Putin prodlužuje životnost papalášů

Zahraničí
5. 9. 2012 10:50
Vladimir Putin chce prodloužit věk odchodu do penze vysokých funkcionářů.
Vladimir Putin chce prodloužit věk odchodu do penze vysokých funkcionářů.

V Rusku se prý zase vracejí časy vlády přestárlých vůdců typu Leonida Brežněva, alespoň pokud se dá věřit komentářům k návrhu prezidenta Vladimira Putina (59) zvýšit věkovou hranici pro odchod vysoce postavených úředníků do penze ze současných 60 na 70 let. Předloha už dorazila do parlamentu, kde má Kreml spolehlivou většinu. Otázkou je prý jen to, zda jde o snahu zlepšit chabou výkonnost státní správy, nebo o signál, že vládce Kremlu pomýšlí na setrvání u moci i po roce 2018.

"Vypadá to jako další sešup do časů pozdního Sovětského svazu, kdy kádrová stagnace vedla k vládnutí gerontokracie, obávající se jakýchkoliv změn a panující z nemocničních lůžek," napsal dnes list Vedomosti.

"Neschopnost přestárlých vůdců vedla ke katastrofálnímu úpadku autority režimu, který se přeměnil z hrozivé síly v kolektivní terč anekdot. Pro zemi to znamenalo stagnaci národního hospodářství, degradaci řídicího aparátu a nakonec krach ekonomiky i státu," dodal.

Brežněv a Černěnko (vpravo).Rusové odcházejí do penze v šedesátce, Rusky v 55 letech, přinejmenším však třetina důchodců dál pracuje, aby si přivydělali. V případě úředníků zákon o státní službě stanoví, že jen ve výjimečných případech smí úředníkův náčelník posunout hranici pro odchod do penze ze 60 na 65 let.

Podle Kremlu je cílem navržené změny uchovat vysoce kvalifikované odborníky ve službě státu.

"Nomenklaturním kádrům není co závidět: v lepším případě se jim boj s hemoroidy prodlouží o pět let, v horším budou muset o pět let déle líbat stejné boty," okomentovala návrh rozhlasová stanice Kommersant FM.

Omladit státní správu se snažil Putinův o generaci mladší předchůdce v nejvyšším úřadu Dmitrij Medveděv, který věková omezení pro úředníky zavedl i vytvořil "kádrovou rezervu" mladých talentů předurčených k rychlému kariérnímu vzestupu. Putin prý však sází na "kádrovou konzervu".

"Ukazuje to, jak je pro Putina důležité obklopovat se lidmi, kteří se vyznačují spíše loajalitou než profesionalitou," míní jeden z nejmladších opozičních předáků Ilja Jašin (29). Je ale taky možné, že staronový prezident předvádí, "kdo je tu šéf".

Leonid Brežněv (vlevo) s prezidentem USA Richardem Nixonem roku 1973.Putin už loni do "obrody" své mocenské základny zapojil i někdejšího kandidáta politbyra Vladimira Dolgicha (86) či šéfa moskevských stavbařů Vladimira Resina (75). V nové sněmovně je mezi 450 poslanci i 18 sedmdesátníků, nejstarší z prezidentových poradců má 80 let, další tři jsou šedesátníci.

Pro prezidenty věková omezení neplatí. Sám Putin příští měsíc oslaví šedesátiny. Pokud se nechá zase zvolit na další šestileté období, v roce 2024 mu bude 71 let. Nejstarší vůdce země v novodobých dějinách Leonid Brežněv byl jen o čtyři roky starší, když v roce 1982 zemřel - stále u kormidla moci, které třímal od roku 1964.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , chernenco.ru, archiv Kremlu

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ