V Moskvě vyjde kromě vodky levně jen máloco. Již druhým rokem po sobě byla vyhodnocena jako nejdražší město světa.
Výsledek přináší nová studie společnosti Mercer Human Resource Consulting, která každoročně posuzuje životní náklady pro zahraniční pracovníky.
Život v Moskvě podle ní vyjde o celou třetinu dráž než v New Yorku, k jehož cenám jsou životní náklady v ostatních městech vztahovány.
Na druhém místě se umístil Londýn, který byl vloni pátý. Následují jej Soul, Tokio a Hong Kong. Nejlevnějším městem by podle studie naopak měl být paraguayský Asunción.
Žebříček vychází z posuzování cen dvou set komodit jako je bydlení, oblečení a potraviny ve 143 městech všech kontinentů.
Právě vysoké ceny ubytování a slabý kurs dolaru stojí za umístěním Moskvy v čele žebříčku již druhý rok po sobě.
Silné euro má na svědomí také většinu změn oproti předchozímu roku. V první desítce se kromě Londýna umístila další čtyři evropská města: Kodaň, Ženeva, Curych a Oslo.
Paříž na dvanáctém místě poněkud překvapivě o místo předčil Petrohrad na jedenáctém. Praha byla vyhodnocena jako 49., oproti loňskému 50. místu. Velký skok však z loňského 48. místa učinila Bratislava – letos je na místě 31., hned po Barceloně a o osm míst výše než 39. Mnichov.
Mezi padesátkou nejdražšími posuzovanými metropolemi se jich třicet nachází v Evropě. V Severní Americe je nejdražším městem New York (15. místo), v Jižní Americe je to brazilské São Paulo. V Austrálii vede Sydney (21.) a v Africe Douala v Kamerunu (24.).
Vysoké umístění afrických měst je způsobeno tím, že životní náklady podle západních standardů jsou zde velmi vysoké. Mnohé věci, které v Evropě patří k běžnému standardu, zde dosahují astronomických částek.
Foto: archiv