Měl to být ráj karikaturistů. Odstupující ruský prezident Vladimir Putin vkročil do úřadu jako téměř neznámý muž s plackou KGB v kapse. Nedávno pak „odhalil" jeden moskevský list údajné plány hlavy státu na ženitbu s čtyřiadvacetiletou gymnastkou. I pro nejméně nápaditého kreslíře by se našlo námětů spousta. Doby Gorbačova nebo Jelcina jsou však ty tam. Karikovat Putina se v Rusku nesmí.
Se svými ostrými a snadno rozpoznatelnými rysy, všudypřítomností v domácí i zahraniční politice a sklonem k sžíravým poznámkám má ruský prezident Vladimir Putin předpoklady stát se snem politického karikaturisty. Věc má však jeden háček. Kremelského mocipána zesměšnit nelze.
Své o tom ví Michail Zlatkovský (64), možná nejslavnější muž Ruska ve svém oboru. Začínal už v sedmdesátých letech minulého století a jeho náčrtky se objevovaly denně v listu Novyje Izvestija. Jako první karikaturista se mohl „opřít" do sovětského vůdce Michaila Gorbačova a činil se i za Borise Jelcina. Svého času si dokonce troufl na Josifa Stalina, jenže jeho kresbu z roku 1959 nikdo neotiskl třicet let.
Když byl na Silvestra 1999 Vladimir Putin jmenován zastupujícím prezidentem Ruské federace, Zlatkovský nakreslil churavějícího Jelcina, jak vytahuje z vody malou mořskou vílu,Putina, a korunuje ho. Putin se posléze stal častým hrdinou umělcových vtipných dílek.
Nekarikuj, nebo bude zle!
Ale oficiální inaugurace Putina 7. května 2000 znamenala konec zlatých časů. Editor Literárních novin, kde Zlatkovský tehdy působil, totiž navštívil kremelský večírek nového muže v čele Ruska a s čerstvými dojmy ihned přijal opatření. „Řekl mi: ‚Míšo, už nebudeme Putina nikdy kreslit. Ten mládenec je to citlivka‘," vzpomíná podle deníku The Independent Zlatkovský.
Dnes se Putin v ruském tisku zobrazuje pouze a jenom v pozitivním, až heroickém světle. Jak se posilovala pozice současného ruského vládce, tabu se rozšířilo na ministry, poradce, Čečensko nebo armádu.
„Dneska už neexistuje žádný hlavní cenzor. Místo toho máme cenzuru hasičských inspektorů nebo daňových úřadů," vysvětluje situaci Zlatkovský. Stačí prý do své politické satiry zahrnout někoho ze současné vládnoucí garnitury a další den se objeví přepadová kontrola od požárníků. Ti snadno najdou nějaké byrokratické nařízení, které kancelář nesplňuje a zavřou jí. Nebo zavolá tiskárna, že se ceny papíru nevysvětlitelně zdesetinásobily.
Pošlete to na Západ, ať vidí pravou demokracii
Michail Zlatkovský začínal jako karikaturista a výtvarník v roce 1971. Za sovětské éry nebylo myslitelné, aby se kdokoli pokusil zesměšnit stranické pohlaváry. Jedinou výjimkou byl Vjačeslav Sysojev, jehož práce se dostala na Západ. V roce 1983 byl zatčen a odsouzen za „šíření pornografie".
S Michailem Gorbačovem přišla perestrojka a glasnost. Jednoho dne v létě 1987 Zlatkovskému zavolali z APN, sovětské tiskové agentury. „Řekli mi, že Michail Sergejevič (Gorbačov) se neustále v zahraničí snaží ukázat novou, lidskou tvář socialismu. Ale na konferenci v Paříži se ho jeden novinář zeptal, jak je možné, že v SSSR je demokracie a nejsou karikatury jeho vůdců," vypráví Zlatkovský. Následovala vládní zakázka na karikaturu Gorbačova.
Poslechl a nakreslil zápas prvního muže Sovětského svazu s armádou. Generální tajemník se srpem a kladivem na čele se snaží přehodit přes rameno olbřímího medvěda v uniformě. Když však cenzoři náčrtek spatřili, v nevíře zvolali: „Tohle se nikde v Sovětském svazu nesmí objevit. Pošleme to na Západ, ať vidí, jakou tu máme pravou demokracii."
Putin umí i "rapovat"
I Gorbačovův nástupce v čele „nově" zrozeného Ruska se stal terčem karikaturistů. „Jelcinovi by měli postavit pomník. V té době se děly samozřejmě i špatné věci, ale ve srovnání s dneškem to byly zlaté časy," vychvaluje Putinova kremelského předchůdce Zlatkovský.
Nyní zůstává kritikům Putina a satirikům více či méně pouze internet. Blogy a internetové stránky se plní vtipy na téma Putin. V jednom, který právě koluje, ruský prezident oznamuje poradcům své odstoupení z funkce. Ti mají připravit opatření pro všechny eventuality. Jeden z nich cestuje do Izraele, aby zajistil přání prezidenta, být pohřben vedle Ježíše. Po tvrdém vyjednávání se asistent vrací. Místo po pravici syna Božího bude stát prý deset miliard dolarů. „Deset miliard?!" nevěřícně kroutí hlavou Putin. „Chtějí deset miliard za pouhé tři roky?!"
Foto: Michail Zlatkovský, zlatkovsky.ru