Americké sankce, zavedené proti Rusku po anexi Krymu, podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva skončí po odchodu prezidenta Baracka Obamy z Bílého domu. Příští americký prezident by měl vzejít z voleb v roce 2016. "Neskončí to nijak. Prostě se vymění vláda USA, Obamu vystřídá jiný prezident - a na ty sankce všichni zapomenou. Nikdo tím nic nezíská," řekl Medveděv v televizním rozhovoru.
Anketa:
Souhlasíte s tím, aby Evropská unie uvalovala na Rusko další sankce?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Podle jeho slov Obama mohl projevit "více taktu"; Medveděva, který jako ruský prezident byl Obamovým protihráčem v dobách "restartu" rusko-amerických vztahů, prý šéf Bílého domu některými svými opatřeními rozčaroval a anuloval to užitečné, co pro vzájemné vztahy oba státníci udělali.
Šéf ruské vlády připomněl, že ani v nejhorších dobách studené války, za karibské krize či po sovětském vpádu do Afghánistánu, se sankce proti zákonodárcům nezaváděly a bez ohledu na okolnosti se udržovaly vztahy na nejvyšší úrovni.
"Rozhodnutím o sankcích naši partneři, jak Američané, tak Evropané, ničí předivo mezinárodních vztahů. Myslí si, že nám naženou strach?" poznamenal.
Šéf ruské vlády přiznal, že některá omezení mohou být bolestná, nicméně nepředstavují pro ruskou ekonomiku katastrofu. "Bezpochyby taková země, jako je Rusko, vydrží naprosto jakékoli sankce... Rusko je nepochybně bohatá země a jsme s to kontrolovat vývoj situace," zdůraznil.
Západní sankce v podobě zákazu vstupu do země a zmrazení majetku se týkají desítek ruských politiků i podnikatelů. Na "černý seznam" se dostalo i 17 ruských společností a bank, patřících lidem z blízkého okruhu prezidenta Vladimira Putina. Západ však dosud neuvalil "sektorové sankce", které by postihly celá hospodářská odvětví, a i dosavadní sankce mají podle tisku "trhliny", aby nepoškodily obchodní zájmy.