Podle amerického prezidenta Baracka Obamy byl malajsijský boeing nad východní Ukrajinou ve čtvrtek sestřelen raketou odpálenou z oblasti kontrolované separatisty, které podporuje Moskva. Na místo tragédie již dorazil mezinárodní tým OBSE, který má na místě zajistit trosky k vyšetřování. Předák separatistů se pak nechal slyšet, že letadlo vezlo mrtvé pasažéry - v době tragédie prý byli už několik dní po smrti.
Obama dnes na mimořádné tiskové konferenci v Bílém domě označil událost za globální tragédii, která může mít nedozírné důsledky. Proto vyzval k jejímu důvěryhodnému mezinárodnímu vyšetření. V této souvislosti zároveň vybídl k okamžitému vyhlášení klidu zbraní na východě Ukrajiny.
Zřícení malajsijského letadla na lince Amsterodam - Kuala Lumpur si vyžádalo 298 obětí, většinou Nizozemců. Obama dnes řekl, že má informace o tom, že na palubě stroje se nacházel minimálně jeden americký občan.
Prezident odmítl spekulovat o tom, zda malajsijský stroj byl sestřelen úmyslně. Podobné úvahy jsou podle něj předčasné. Obama opakovaně zdůraznil, že je třeba teprve zjistit, co přesně se ve čtvrtek na východní Ukrajině odehrálo, a ujistil, že Spojené státy jsou připravené maximálně přispět k důkladnému a objektivnímu vyšetřování.
"Ještě přesně nevíme, co se stalo," připustil Obama. Podle jeho slov by to ale nebylo poprvé, co východoukrajinští povstalci sestřelili letadlo. Šéf Bílého domu v této souvislosti připomněl předchozí incidenty, kdy proruští separatisté zničili ukrajinské armádní letouny.
"Tento strašný incident by měl přivést Ukrajinu k míru," prohlásil Obama a obvinil Moskvu, že k mírovému vývoji v oblasti nepřispívá. V té souvislosti také obhajoval stupňované sankce, které Spojené státy na Rusko uvalují.
Ruský prezident Vladimir Putin má podle Obamy hlavní páky na to, jak utlumit násilí na Ukrajině, ale rozhodl se, že jich nevyužije. "Rusko opakovaně odmítá podniknout kroky, které by vedly k uvolnění napětí," prohlásil Obama.
Pokud se Putin rozhodne neposílat těžké zbraně a bojovníky na Ukrajinu, tento proud se zastaví, tvrdí Obama. "A pokud se zastaví, umožní to separatistům ještě vstoupit do jednání a pokusit se o svého druhu politické urovnání, o němž pan Putin sám tvrdí, že ho chce," řekl šéf Bílého domu.
Rusko se prý naopak nadále snaží podkopávat integritu Ukrajiny a podporovat separatisty. Východoukrajinští separatisté jsou podle Obamy těžce vyzbrojeni mimo jiné protiletadlovými střelami a také dobře vycvičeni právě díky ruské podpoře.
Mezinárodní tým OBSE dorazil na místo tragédie
Skupina třiceti pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes odpoledne dorazila na místo pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Oznámil to mluvčí OBSE v Ženevě. Předtím podle něj takzvaná kontaktní skupina prostřednictvím videokonference jednala s povstalci. Ti prý vyšetřovatelům v práci nebudou nijak překážet.
Podle nepotvrzených informací skupinu OBSE doprovázejí čtyři ukrajinští experti a doněčtí kriminalisté. Mezinárodní tým má na místě zajistit, aby trosky letounu byly k dispozici mezinárodním vyšetřovatelům a expertům, kteří na místo dorazí později. Zájem je zejména o takzvané černé skříňky, které obsahují datový a zvukový záznam palubní komunikace.
Původní zprávy o tom, že černé skříňky zabavili separatisté, kteří zřejmě na místo pádu stroje dorazili první, ukrajinská strana i vzbouřenci sami popřeli. Vedení Doněcké oblasti dnes oznámilo, že dvě černé skříňky jsou v držení ukrajinských úřadů. Kyjev ale nic takového oficiálně nepotvrdil.
Půdu pro činnost pozorovatelů OBSE na místě katastrofy připravila podle agentury Unian kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE. Členové skupiny se prostřednictvím videokonference spojili s východoukrajinskými vzbouřenci, kteří slíbili, že pozorovatelskému týmu nebudou v činnosti nijak bránit.
Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes na svém mimořádném zasedání vyzvala k "úplnému, důkladnému a nezávislému mezinárodnímu vyšetření" čtvrtečního zřícení malajsijského letadla s 298 lidmi na palubě na východní Ukrajině. Rada rovněž vyzvala všechny strany východoukrajinského konfliktu, aby vyšetřovatelům zajistily přístup k místu neštěstí.
V jednomyslně schváleném prohlášení Rada bezpečnosti dále vybídla k náležitému vyvození odpovědnosti za čtvrteční neštěstí.
Krátký text prohlášení navrhla Británie, která chtěla, aby ho Rada bezpečnosti schválila už ve čtvrtek. Rusko ale žádalo více času na jeho prostudování.
Předák separatistů: cestující byli v době tragédie už několik dní po smrti
Mnozí cestující osudného malajsijského letadla, které ve čtvrtek po zásahu raketou dopadlo na povstalecké území na východě Ukrajiny, byli před katastrofou už několik dní po smrti. Taková je verze tragických událostí v podání "ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova. Sám prý ale za její správnost neručí.
"Podle lidí, kteří sbírali mrtvá těla, nebyla značná část z nich čerstvá," svěřil se dnes hlavní stratég proruských radikálů zpravodajskému webu Russkaja vesna (Ruské jaro), který straní povstalcům.
"Ti lidé umřeli před několika dny. Za věrohodnost té informace neručím, je samozřejmě třeba provést lékařskou expertízu," dodal Strelkov, který je podle ukrajinských i ruských médií plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU.
Podle Strelkova bylo v letadle objeveno velké množství léčiv a krevních derivátů, což je neobvyklé. "Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila dlouho před katastrofou. Místní také upozorňovali na značný zápach, počasí přitom nebylo nijak zvlášť teplé," řekl Strelkov. Dalším argumentem podle něj je, že "ukrajinské úřady jsou schopny jakékoli podlosti".
Piloti byli podle Strelkova určitě živí, protože kabina prý byla po dopadu na zem zalitá jejich krví.