Již třetí den pokračují záchranné práce na šachtě Uljanovskaja v sibiřské Kemerovské oblasti. Poslední tři oběti se snaží najít ve složitých podmínkách i speciálně vycvičení potápěči, část šachty v hloubce větší než 200 metrů je totiž zatopena. Pondělní explozi nepřežilo celkem 107 z 203 lidí. Jde o největší důlní neštěstí v novodobých dějinách Ruska.
Hledání posledních tří horníků v zatopené šachtě může trvat i několik dní. Podle ruského ministra pro mimořádné události Sergeje Šojgua ztěžuje práci záchranářům nejen voda, ale i sesunuté stěny šachty. Nebezpečí zvyšuje vysoká koncentrace nebezpečných plynů v šachtě, vzduch je proto nepřetržitě čištěn.
Vyšetřování důvodů katastrofy bude podle ruských úřadů trvat ještě nejméně dva týdny. Ruská prokuratura pracuje s několika verzemi. Za možné příčiny byl zatím označen pohyb podloží a také špatný projekt hloubení šachty, která byla vybavena nejmodernější technikou.
Z dolu Uljanovskaja se po výbuchu dostalo živých 93 z 203 lidí, kteří se v šachtě nacházeli. Na povrch už byla vynesena i většina mrtvých, jejich blízcí je nyní identifikují. Totožnost je však známa zatím jen u tří desítek mrtvých. Mnohá těla jsou totiž silně ohořelá. Mezi oběťmi je i jeden Brit.
Na dnešek se plánují první pohřby. Do Novokuzněcka kvůli tomu podle deníku Kommersant přijela skupina osmi specialistů na balzamování a úpravu mrtvých těl. Podle ruské tradice se totiž mrtví před pohřbením vystavují v otevřené rakvi. Rodiny obětí dostanou od důlní společnosti i místní administrativy odškodné přesahující milion rublů (asi 800 tisíc korun).
Ruské agentury dnes informovaly, že z jiné šachty v Kemerovském kraji muselo být evakuováno 370 horníků. Nedaleko města Osinniki sjel v šachtě Alardinskaja, patřící stejné společnosti jako Uljanovskaja, z koleje hornický vozík, který poničil elektrické kabely. V dolu se pak objevilo větší množství dýmu. Oběti na životech si incident nevyžádal.
Za mrtvé horníky, ale i za oběti dalších dvou velkých neštěstí posledních dnů: havárie letadla Tu-134 v Samaře a požár v domově důchodců v Krasnodarském kraji, drží dnes Rusko smutek. Tyto katastrofy si dohromady vyžádaly více než 170 životů. Státní vlajky jsou staženy na půl žerdi a zrušeny byly zábavné programy po celé zemi. Ruští sociologové ale upozorňují, že katastrofy z poslední doby jsou projevem určitého typu nepořádku v zemi, změny v přístupu ale nepřinesou.
Foto: AP
Oběti výbuchu v sibiřském dole hledají i potápěči
Zahraničí
21. 3. 2007 09:43
bez popisku 5570
Autor: ČTK