Informační kancelář Severoatlantické aliance v Moskvě zkrášlují karikatury ze starých sovětských časopisů, které za dob studené války nenechávaly na NATO nit suchou. Sbírka je chloubou šéfa moskevské úřadovny Roberta Pszczela. V současné době, tolik připomínající návrat do studené války mezi Východem a Západem, dostává jiný rozměr, než když ji Pszczel zakládal. V současnosti čítá asi stovku obrázků.
"Když jsem přijel do Moskvy, byl jsem plný nadějí na pokrok ve vztazích mezi Ruskem a NATO. Vždyť na summitu v Lisabonu v roce 2010 jsme se dokonce domluvili, že se staneme strategickými partnery," zavzpomínal polský diplomat na počátky své sbírky v rozhovoru pro internetový list Gazeta.ru. "Původně jsem chtěl ukázat, jak se v padesátých a šedesátých letech i později zobrazovalo NATO jako nějaké divé zvíře. Zdálo se mi, že sbírám střípky historie," řekl.
Nyní se mu ale zdá, že se tato historická zkušenost znovu hodí: V posledních letech se aliance v Rusku zase stává populárním tématem ruských karikaturistů, opět se přeměňuje v jakéhosi nepříjemného živočicha, a tak se dá mluvit o hotové renesanci žánru.
"Rád bych se podíval na tyto karikatury a řekl si, jak je dobré, že to všechno skončilo. Ale když se podívám do novin anebo na televizi, tak vidím totéž, co připomínají tyto karikatury," připustil.
Opakují se prý i zažité stereotypy: NATO se v ruských představách spojuje především s Američany a tanky, jakkoli podle Pszczela v alianci rozhodují všichni členové a NATO se spíše opírá o diplomacii a politiku než o tanky.
Zatímco sovětské karikatury stály na mohutné propagandistické mašinerii zaměstnávající i talentované umělce, současné "umění propagandy" obohatil hlavně photoshop. Některé povedené koláže ale prý rozesmály i generálního tajemníka aliance a jednu si předchozí politický šéf NATO Anders Fogh Rasmussen svého času pověsil v kanceláři.
"Ještě jsem neviděl, že by někdo byl šokován," řekl Pszczel o reakcích návštěvníků na sbírku. "Pro mnohé, stejně jako pro mne, je to kus historie, připomínající, jak tu hleděli na NATO," dodal.
Ačkoli šéf moskevské kanceláře připouští, že NATO asi nikdy nebylo v Rusku zrovna populární, ústřední místo mezi obrázky vyhradil plakátu, který zobrazuje, jak tři meče - se sovětskou, britskou a americkou vlaječkou - rozsekávají okovy na rukou Evropy.
"Bývaly doby, kdy Rusko a Západ měly společný cíl - porazit nacismus. Tento plakát připomíná, že náš osud není vězení a že jej můžeme změnit," míní Pszczel.