Průběh parlamentních voleb na Ukrajině označila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) za "ústup od demokracie", zejména s ohledem na věznění opoziční vůdkyně Julie Tymošenkové.
Podle zástupkyně OBSE Walburgy Habsburgové Douglasové kampaň doprovázelo zneužívání státních prostředků a nadměrná role peněz. "Demokratický proces na Ukrajině zaznamenal ve srovnání s minulým hlasováním v některých aspektech ústup," konstatovala švédská politička s habsburskými kořeny.
"Neměli bychom navštěvovat věznice, abychom se setkávali s klíčovými politickými osobnostmi země," poznamenala.
Kritiku OBSE rezolutně odmítl ukrajinský ministerský předseda Mykola Azarov. "Tvrdit, že volby byly nespravedlivé, je jako vydávat černou za bílou," řekl v Kyjevě novinářům.
Pozorovatelé z postsovětských států naopak volby pochválili. Podle ruského pozorovatele Vladimira Garkuna hlasování poznamenaly jen menší technické nedostatky, které neměly podstatnější vliv na výsledek.
Vítězství Strany regionů prezidenta Viktora Janukovyče přičítají komentátoři zavedení ruštiny jako faktického druhého státního jazyka v hustě osídlených ruskojazyčných oblastech na východě a jihu země.
Napomohlo i zvýšení platů ve státním sektoru, k němuž se prezident odhodlal navzdory neutěšené hospodářské situaci.
Volební úspěch Strany regionů umožnila také finanční podpora mocných podnikatelských skupin, které tradičně stojí za Janukovyčem. Kritici poukazují i na to, že vládní strana v kampani hojně využívala státních prostředků a podpory médií, která kontroluje.