OBSE vyšle na Ukrajinu pozorovatelskou misi, Rusko souhlasí

Zahraničí
21. 3. 2014 18:41
Rusko zřejmě umožní pozorovatelskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině, o kterou Kyjev požádal.
Rusko zřejmě umožní pozorovatelskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině, o kterou Kyjev požádal.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se na pátečním mimořádném zasedání ve Vídni dohodla na vyslání pozorovatelů na Ukrajinu. Podle agentury Reuters se do šestiměsíční mise zpočátku zapojí 100 civilních pozorovatelů. Rusko přitom dosud veškeré snahy o uspořádání takovéto mise blokovalo. První zástupci OBSE na Ukrajinu dorazí v sobotu.

Pozorovatelé OBSE, kterých může být nakonec až 500, navštíví všechny oblasti Ukrajiny. Otázkou ale zůstává Krym, který dohoda podle Reuters výslovně nezmiňuje. Ruský velvyslanec při OBSE Andrej Kelin novinářům řekl, že mandát OBSE se na poloostrov nevztahuje, neboť je součástí Ruské federace. Naopak USA považují Krym za Ukrajinu.

"Je jasné, že s přijetím tohoto rozhodnutí (dohody) je mise zplnomocněna pro práci na Krymu a ve všech dalších částech Ukrajiny," uvedl Washington v prohlášení.

Separatistický Krym vyhlásil po nedělním referendu nezávislost na Kyjevu a Moskva v pátek završila legislativní proces přičlenění tohoto poloostrova k Ruské federaci.

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera je páteční rozhodnutí OBSE krokem ke snížení napětí na Ukrajině. "Ještě to není konec krize, ale je to krok, který pomůže podpořit naše úsilí o uvolnění," řekl.

Šéf německé diplomacie dodal, že situace v zemi zůstává nestabilní a vrtkavá. "Z tohoto důvodů musí pozorovatelé začít s prací co nejrychleji," prohlásil.

OBSE rozhoduje na základě shody všech 57 členských států a Rusko doposud vetovalo snahy Ukrajiny a Západu. Moskva měla k dosavadním návrhům připomínky, které se týkaly především mandátu pozorovatelů.

O tom, že je uzavření dohody blízko, svědčilo páteční prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. "V podstatě jsme se na návrhu rozhodnutí dohodli," řekl Lavrov ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Šéf ruské diplomacie také řekl, že pozorovatelé by měli být vedle ruskojazyčného východu a jihovýchodu Ukrajiny rozmístěni také v západních a centrálních oblastech země. Moskva opakovaně kritizuje ukrajinské nacionalisty z toho, že početnou ruskojazyčnou menšinu zastrašují a šikanují. Rusko si vyhradilo právo vyslat na Ukrajinu armádu, aby své krajany chránilo.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ