Odejděte z Krymu! vyzvala EU Rusko, to poslalo posily

Zahraničí
3. 3. 2014 21:52
Momentka z Krymu.
Momentka z Krymu.

Šéfové států či vlád Evropské unie se ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu v Bruselu, aby jednali o posledním vývoji na Ukrajině a o možnostech, jak snížit napětí. Oznámil to unijní prezident Herman Van Rompuy, který vrcholnou schůzku "osmadvacítky" svolal.

Čtvrteční summit by podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka mohl vyhodnotit, zda EU pozastaví s Ruskem rozhovory o vízové liberalizaci. Na tomto opatření se dnes šéfové diplomacií členských států v Bruselu jednomyslně shodli, pokud se situace na Krymu neuklidní.

Během pondělní noci vyšlo najevo, že ruští vojáci obsadili trajektový terminál na ukrajinské straně Kerčského průlivu, který Krym dělí od Ruska. Na poloostrov obsazený ruskými silami tak proudí další vojenské posily.

"Porušilo se něco, co bylo svaté. Hranice státu byly zpochybněny tím, že je překročila vojska a že nějaký parlament nějaké země rozhodne o tom, že jeho vojsko půjde normalizovat situaci do vedlejší země," řekl Zaorálek po bruselském jednání. Dodal, že pokud nedojde k "deeskalaci situace v nejkratší době", je Brusel připraven pozastavit rozhovory o uvolnění vízové povinnosti a o připravované dohodě mezi EU a Ruskem.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)."První, kdo to bude moci posoudit, ... je čtvrteční schůzka premiérů," řekl šéf české diplomacie o nejbližším termínu, kdy by EU mohla vyhodnotit vývoj na Krymu.

Ačkoli Zaorálek navrhoval vůči Rusku tvrdší postup, výsledek dnešní schůzky nepovažuje za neúspěch. Za klíčovou označil jednoznačnou shodu v tom, že ministři zahraničí označili postup Ruska za "akt agrese" a za "kroky, které jednoznačně porušují základní principy mezinárodního práva". Podrobnosti o tom, kdo zastával vůči Rusku mírnější postoj, nesdělil.

Ministři zahraničí také podpořili vyslání pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajinu. "Pokud by se jí nepovedlo ustavit kvůli nesouhlasu Ruska, tak jsme připraveni vyslat pozorovací misi Evropské unie," vysvětlil Zaorálek.

K návratu ruských vojáků na základnu v krymském Sevastopolu, kterou má Rusko od Ukrajiny pronajatou, vyzvala šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. "Chceme vidět stažení jednotek zpět do kasáren," řekla. V opačném případě je podle ní unie připravena přistoupit k "cíleným opatřením" proti Rusku.

"V závěrech rady jsme uvedli, že územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny byly zcela zjevně porušeny agresivním počínáním ruských ozbrojených sil. Požadujeme od Ruska, aby své jednotky stáhlo a začalo plně uskutečňovat rusko-ukrajinské dohody o postavení černomořské flotily. Vyzýváme také Rusko okamžitě začít jednání s Ukrajinou," citovala šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka agentura Interfax.

Vedle Krymu jednali ministři zahraničí EU i o sankcích vůči předákům režimu svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Týkat se budou těch, kteří zpronevěřili majetek a kteří nesou odpovědnost za krvavý postup vůči protivládním demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu).

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ