Odloučení od Ruska. Pravoslavné církve se sjednocují

Zahraničí
15. 12. 2018 13:59
Tisíce lidí se shromáždily před katedrálou sv. Sofie v Kyjevě.
Tisíce lidí se shromáždily před katedrálou sv. Sofie v Kyjevě.

Představitelé ukrajinských pravoslavných církví se v sobotu sešli na církevním sněmu v Kyjevě, aby schválili sloučení svých organizací, potvrdili stanovy národní pravoslavné církve a zvolili jejího nejvyššího představitele. Výsledek synodu má umožnit konstantinopolskému patriarchátu vyhlásit vytvoření nové samostatné ukrajinské církve, nezávislé na Moskvě. Před katedrálou svaté Sofie z 11. století, kde se sněm za zavřenými dveřmi koná, se shromáždily tisíce lidí s ukrajinskými vlajkami, aby podpořili církevní odloučení od Ruska, napsaly zahraniční agentury. Na bezpečnost v centru Kyjeva dohlíží kolem čtyř tisíc policistů.

"Vytvoření naší církve je dalším vyjádřením nezávislosti Ukrajiny a vy jste hlavními účastníky této historické události," řekl ke shromážděnému davu prezident Petro Porošenko, který přišel na synod jako čestný host. "Modlíme se, aby se ukrajinská církev stala skutečností," prohlásil Porošenko, který učinil z vytvoření nezávislé ukrajinské pravoslavné církve jeden z klíčových bodů své ještě nezahájené kampaně za znovuzvolení do prezidentské funkce na jaře 2019.

Většina biskupů, kněží a laiků na shromáždění pochází ze dvou Kyjevu loajálních církví, které ale ostatní pravoslavné církve na světě podle církevního práva dosud neuznávaly. Ze třetí ukrajinské pravoslavné církve věrné Moskvě se podle médií dostavili na sobotní synod jen dva z jejích více než 90 biskupů.

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve, nezávislé na Moskvě - předpokládá to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi. Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj má v pravomoci udělování církevní autonomie a příslušný dokument o osamostatnění předá novému ukrajinskému patriarchovi.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Letos se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc. Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev, jejíž moskevský patriarcha Kirill si na Ukrajinu postěžoval v listech odeslaných hlavám světových církví i mezinárodních organizací, včetně papeže Františka a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Dmitry Serebryakov

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ