Moskevský soud zabavil ruskému konglomerátu Sistěma na žádost generální prokuratury akcie ropné společnosti Bašněfť. Oznámil to dnes úřad generálního prokurátora. Šéfa Sistěmy Vladimira Jevtušenkova vyšetřovatelé od poloviny měsíce stíhají a obviňují ho z podvodného ovládnutí Bašněfti a praní špinavých peněz.
"Moskevský arbitrážní soud vyhověl žádosti úřadu generálního prokurátora, vydal předběžné opatření a zabavil akcie Bašněfti vlastněné společnostmi Sistěma a Sistěma-Invest," stojí ve sdělení prokuratury. Úřad svou žádost doložil tím, že zjistil "markantní porušení zákonů" při privatizaci energetických aktiv v jihouralské Baškortské autonomní republice, včetně prodeje akcií firmy Bašněfť. Sistěma se ke zprávě odmítla vyjádřit.
Pětašedesátiletého miliardáře Jevtušenkova vyšetřovatelé obvinili před deseti dny a soud jej poslal do domácího vězení. Tam má podle soudu zůstat přinejmenším do 16. listopadu. Jevtušenkov jakoukoli vinu popírá.
Sistěma v roce 2009 koupila téměř osmdesát procent akcií Bašněfti za 2,5 miliardy dolarů (dnešních 54 miliard korun), od července s nimi ale kvůli vyšetřování nemůže volně nakládat. Skupina podle vyšetřovatelů získala akcie Bašněfti s pomocí nelegálních machinací o půl miliardy dolarů (asi o 11 miliard korun) levněji, než stanovovala smlouva.
Jevtušenkov figuruje na žebříčku nejbohatších Rusů na 15. příčce s devíti miliardami dolarů (více než 190 miliard korun). Jeho společnost Sistěma kromě Bašněfti ovládá i největšího ruského mobilního operátora MTS a další lukrativní aktiva.
Některým ruským podnikatelům a médiím připomíná policejní zákrok někdejší státní tažení proti soukromému ropnému koncernu Jukos, jehož majitel Michail Chodorkovskij, považovaný za odpůrce Kremlu, skončil na deset let za mřížemi. Jevtušenkov se na rozdíl od Chodorkovského v ruské politice neangažoval, takže se spekuluje, zda někdo mocný nemá spadeno na jeho byznys.