Operace holá hlava <span>zatočí s odpírači</span> vojenské služby

Zahraničí
2. 10. 2007 11:18
Ruští branci cvičí na předměstí Moskvy
Ruští branci cvičí na předměstí Moskvy

Ruští branci cvičí na předměstí MoskvyV ulicích ruských měst začala v pondělí "Operace holá hlava". Ochránci lidských práv tak přezdívají úsilí úřadů "ulovit" mladíky, kteří se vyhýbají povinné službě v ruské armádě. Podzimní odvody by měly do ruských ozbrojených sil přivést 132 350 nových vojáků. Nyní nastupující branci jsou posledními, kteří budou sloužit rok a půl. I proto se mnozí nyní snaží odvodu vyhnout a počkat do jara, od kdy bude v Rusku povinná vojenská služba jen roční.

Podle statistik ministerstva obrany se v současnosti vojně vyhýbá okolo 12 tisíc mladých obyvatel Ruské federace, přičemž v roce 1999 to bylo přibližně 40 tisíc lidí. Vojenská prokuratura také hledá stovky dalších vojáků, kteří bez dovolení opustili svá kasárna. "Operace holá hlava naplno začne až na začátku listopadu. Kluky budou zase lovit na ulicích a posílat rovnou do transportů," varovala v deníku Novyje Izvestija Taťjana Kuzněcovová z nevládní organizace Matky vojáků. Podzimní odvody končí až v prosinci.

Ruská milice obvykle prověřuje dokumenty mužů odpovídajícího věku, tedy mezi 18 a 27 lety, ve stanicích metra a v dalších místech, kde se scházejí mladí lidé.

Nechuť ke službě v ruské armádě stále roste. Mladí muži se obávají velmi rozšířené šikany, se kterou si nejvyšší armádní velení nedokáže poradit. "Ve zprávách vidíme zbité a poraněné brance. Já ani moji rodiče samozřejmě nechceme, abych šel do armády, a uděláme pro to všechno," citoval deník obyvatele Moskvy Alexandra Nikolajeva. Nejznámějším případem, který pobouřil ruské veřejné mínění, je kauza Andreje Syčeva, kterému musely být po šikaně na počátku roku 2006 amputovány obě nohy.

Nikolajev se prý bojí jediného, totiž aby nebyl milicí násilně odvezen do kasáren dřív, než budou hotovy jeho dokumenty potvrzující, že se k vojenské službě nehodí. Ruští právníci nyní doporučují mladým mužům mít u sebe vždy kromě pasu i potvrzení o studiu či lékařské osvědčení. V případě zadržení se musí mladík co nejdříve spojit s rodiči, aby dokumenty přivezli, radí server strana.ru.

Armáda sama čelí tomu, že každý třetí odvedenec se nakonec ukáže jako nevhodný k vojenské službě. Zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády Vasilij Smirnov uvedl, že polovina branců měla nějaké zdravotní problémy a 40 procent bylo nezaměstnaných a bez vzdělání. To je pro generály ve spojení s blížící se roční vojnou problém - zvládnout složitou vojenskou techniku prý mnohdy trvá déle než rok.

Civilní služba, která může být k vojně alternativou, v Rusku překvapivě příliš populární není. Nyní ji vykonává 845 lidí, dalších 165 o vstup do ní požádalo.

Na fotografii: Ruští branci cvičí na předměstí Moskvy, 2. říjen 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ