Opozice chce ústavu z "oranžády". Baronka veze něco peněz

Zahraničí
4. 2. 2014 12:00
Ashtonová nabízí Kyjevu nějaké peníze, ale Moskvu nemůže trumfnout.
Ashtonová nabízí Kyjevu nějaké peníze, ale Moskvu nemůže trumfnout.

V Kyjevě zasedá parlament, na němž chtějí opoziční poslanci prosadit návrat k ústavnímu pořádku z dob "oranžové revoluce" před deseti lety. Reforma základního zákona země by fakticky omezila pravomoci prezidenta Viktora Janukovyče a odpovědnost za složení vlády by přenesla na parlament. Opozice navrhuje schválit ústavní změny hned v prvním čtení.

Poslanci opozičního bloku tvrdí, že pro prosazení ústavní reformy získali už potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů. Poslanci vládní Strany regionů takový postup odmítají a diskusi o novém znění ústavy chtějí svěřit komisi expertů. Někteří doporučují referendum.

Ukrajinský parlament.Vůdci opozice a vládní poslanci se před dnešní parlamentní schůzí nedokázali shodnout ani na programu jednání. Šéf parlamentu Volodymyr Rybak proto dopolední schůzi přerušil do doby, než bude o programu jasno. Poslanci by se měli znovu sejít odpoledne či ve středu.

Šéf ukrajinských nacionalistů Oleh Ťahnybok dnes z parlamentní tribuny vyzval k "derusifikaci a deputinizaci" Ukrajiny. Předseda komunistické strany Petro Symonenko navrhl ponechat prezidentský post neobsazen a změnit státní uspořádání na federativní.

Šéf parlamentní frakce Strany regionů Oleksandr Jefremov označil demonstranty v kyjevských ulicích za extremisty, kteří zavedli zemi do chaosu.

Předpokládalo se, že prezident Janukovyč bude na dnešní parlamentní schůzi informovat o osobě nového premiéra. Po demisi dosavadního předsedy ukrajinské vlády Mykoly Azarova vynucené opozicí Janukovyč minulý týden dočasně svěřil řízení kabinetu vicepremiérovi Serhiji Arbuzovovi.

Tohoto politika, který patří ke stoupencům Strany regionů, by mohl Janukovyč ve funkci potvrdit. Dalšími kandidáty jsou podle médií miliardář a někdejší ministr Petro Porošenko, který sympatizuje s opozicí, či vicepremiér Jurij Bojko.

Neúnavné protesty opozice v Kyjevě (3. února 2014).Situace v parlamentu je nepřehledná, protože vyjednavači vládního i opozičního tábora podle ukrajinských komentátorů horečně verbují přeběhlíky.

Strana regionů měla dosud v jednokomorové sněmovně poměrně pohodlnou většinu, mimo jiné i díky podpoře komunistů a nezařazených poslanců. Objevují se však zprávy, že zhruba 50 jejích poslanců by v klíčových hlasováních mohlo přejít na stranu opozice.

EU nabízí Kyjevu peníze, ale určitě ne dost

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová přiváží do Kyjeva nabídku finanční pomoci výměnou za politické ústupky režimu. Napsal to dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na bruselské diplomaty. List napsal, že s postupem ukrajinské vnitropolitické krize v západní Evropě sílí i volání po vyhlášení sankcí proti osobám odpovědným za policejní násilí a politický pat.

Výše západní finanční pomoci bude záviset na míře ústupků, k nimž se prezident Viktor Janukovyč odhodlá, tvrdí kyjevský list. Požadavek podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií byl zatím odložen. O konkrétní výši finanční pomoci nechtějí západní diplomaté hovořit. Připouštějí však, že mezinárodní skupina dárců se rychle rozrůstá, kromě zemí EU a Spojených států se k ní údajně připojily i Ázerbájdžán, Japonsko či Norsko.

Myšlenku protiukrajinských sankcí v zemích EU prosazuje hlavně Litva, napsala Ukrajinska pravda. Namířeny by měly být proti osobám z bezprostředního Janukovyčova okolí.

Ashtonová opět zamířila do Kyjeva.Západní finanční pomoc se bude ale sotva rovnat nabídce Moskvy, která vládě Viktora Janukovyče loni v listopadu slíbila 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun) a třetinovou slevu na zemní plyn. Při loňském jednání o asociační smlouvě navrhla EU Kyjevu finanční pomoc ve výši 610 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). Janukovyč tehdy tuto sumu označil za směšnou.

Finanční injekci Západ spolu s Mezinárodním měnovým fondem podmiňuje rozpočtovými reformami, zejména omezením státních dotací na ceny plynu pro koncové uživatele. Tuto podmínku Janukovyč opakovaně odmítá splnit, protože nepopulární opatření by mohlo zhatit jeho vyhlídky na úspěch v případných parlamentních a prezidentských volbách.

Rusko mezitím svou finanční pomoc Kyjevu pozastavilo, protože po demisi premiéra Mykoly Azarova nemá Ukrajina funkční vládu. Janukovyč je v příštích dnech očekáván v Soči, kde se během návštěvy olympijských sportovišť zřejmě setká s prezidentem Vladimirem Putinem.

Kyjevská média předpokládají, že do té doby už bude jméno nového premiéra známé.

Autor: Reuters, AFP, - red -, ČTK Foto: archiv Evropské komise , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ