Opozice ovládla Kyjev, Janukovyč se uklidil do Charkova

Zahraničí
22. 2. 2014 06:51
Momentka z kyjevské ulice.
Momentka z kyjevské ulice.

Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády vycestovala pravděpodobně z Kyjeva, jehož centrum včetně vládních budov v noci zcela ovládla opozice. Kde se hlava státu nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence u Kyjeva je bez ostrahy, novináři do objektu volně vstupují. Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.

Anketa:

Kdyby se Ukrajina začala rozpadat a zčásti porcovat mezi okolní země, mělo by být při chuti i Česko a usilovat o území někdejší Zakarpatské Rusi?

Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do areálu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.

Před prezidentskou rezidencí podle očitých svědků stojí obrovská fronta zvědavců, kteří si chtějí prohlédnout interiér sídla hlavy státu. V davu čekajících kolují spekulace o pozlacených umyvadlech a ložnicích přetékajících přepychem. Domobrana střežící Mežyhirju sice rezidenci označila za "majetek lidu", dovnitř ale zatím pouští jen novináře.

V Charkově mezitím vrcholí přípravy k zahájení sjezdu zastupitelů všech stupňů, kteří se do města sjeli z ruskojazyčných oblastí na jihu a východě země. Podle ruské agentury ITAR-TASS se do města sjelo až 10 tisíc lidí. Velká část ukrajinských médií je přesvědčena o tom, že právě tam zamířil pohřešovaný prezident.

Viktor Janukovyč.Poradkyně Janukovyče Anna Hermanová řekla, že prezident se skutečně přemístil do Charkova, ale sjezdu proruských poslanců se nezúčastní. Hlava státu se podle Hermanové setká s voliči a promluví v televizi. Prchnout do ciziny prý Janukovyč rozhodně nehodlá.

V charkovském Paláci sportu, kde se sjezd poslanců uskuteční, zní od rána písně legendárního ruského zpěváka Vladimira Vysockého, dění uvnitř mohou obyvatelé města sledovat na velkoplošných obrazovkách. Organizátoři rozdávají kolemjdoucím vlaječky ozdobené ruskou trikolorou.

V okolí Paláce sportu se podle charkovské televize shromažďují i stoupenci opozice, které před zásahem pohotovostních jednotek Berkut chrání radikální jádro stoupenců místního fotbalového klubu Metallist. Demonstranty mají nad hlavami vlajky opozičního hnutí UDAR.

Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš na Facebooku označil vládní Stranu regionů a komunistickou stranu za zločinecké organizace, které musejí být "všemi dostupnými prostředky" postaveny mimo zákon.

Vlivný poslanec strany Vlast Oleksandr Turčynov, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, byl v sobotu zvolen do funkce šéfa ukrajinského parlamentu. Padesátiletý ekonom, který jako první náměstek Tymošenkové v době jejího věznění stranu Vlast řídil, nahradil ve vedení sněmovny Volodymyra Rybaka, který dnes z funkce ze zdravotních důvodů odstoupil.

Momentka z kyjevských ulic.Rezignace prezidenta Viktora Janukovyče chce ukrajinská opozice dosáhnout hlasováním. Agentuře Reuters to v Kyjevě řekla mluvčí vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalije Klička. Podle Oksany Zinovjevové by poslanci mohli schválit rezoluci požadující Janukovyčův odchod už dnes.

"Navrhneme rezoluci s požadavkem prezidentovy demise," řekla mluvčí. "To by umožnilo sněmovně stanovit datum předčasných voleb," dodala. Sídlo sněmovny se v noci dostalo pod kontrolu demonstrantů, objekt střeží povstalecké hlídky.

Kyjev je náš! hlásí vůdce protestů

Kyjevští povstalci během pátku a soboty ovládli ukrajinskou metropoli, hlavní vládní objekty střeží malé bojové oddíly radikálů a parlament je pod kontrolou vzbouřeneckých velitelů. Vyplývá to z prohlášení Andrije Parubije, opozičního poslance ze Lvova, který je označován za politického vůdce Majdanu (ústřední náměstí Nezávislosti) a mluvčího jeho povstaleckého jádra. "Pod naší kontrolou je celá vládní čtvrť," řekl Parubij z tribuny na Majdanu. "Sedmá sotňa domobrany je v Nejvyšší radě (parlamentu), jejímž velitelem se stal Maxim Burbak. Objekt střeží jednotka Pravého sektoru," uvedl dále. Označení "sotňa", což je jednotka zhruba o velikosti roty a o síle stovky mužů, má kořeny v historickém názvu bojových útvarů Ukrajinské povstalecké armády Stepana Bandery.

"Oddíly Majdanu" podle Parubije ovládly i úřad vlády, sídlo prezidenta a objekt ministerstva obrany. "Řekli jsme policistům, že všichni mohou přejít na stranu Majdanu. Všichni, kteří jsou spořádaní a čestní, se mohou postavit do našich řad," prohlásil Parubij.

Vojenský štáb povstalců je na bulváru Chresčatyk nedaleko náměstí Nezávislosti. Síly domobrany s ním podle Parubije veškeré své kroky konzultují.

Kyjevský rozhlas oznámil, že bojovou náladu Majdanu se v noci pokoušel uklidnit vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko. Kritizoval záměr Pravého sektoru dosáhnout třeba i násilnou cestou demise prezidenta a zadržet členy jeho vlády. "Je třeba zvažovat skutečně reálné kroky," poznamenal Kličko. Jeho slova ale prý demonstranti na náměstí Nezávislosti přijali chladně.

Víkend napoví

Víkend v ukrajinské metropoli tak napoví, jaké šance má páteční dohoda mezi opozičními předáky a prezidentem Janukovyčem o urovnání hluboké krize, která v předešlých dnech přerostla v ozbrojené střety v kyjevských ulicích s desítkami obětí.

 

Dohoda počítá s uspořádáním předčasných prezidentských voleb do konce letošního roku, ale podle ukrajinských médií demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, opoziční vůdce v pátek vyhvízdali a požadovali, aby Janukovyč odstoupil ještě do sobotního dopoledne, jinak začne "ozbrojená ofenziva".

 

Místní pozorovatelé varují, že na ujednání, zprostředkovaném ministry Evropské unie, se nijak nepodílel vůdce kyjevských radikálů Dmytro Jaroš. Právě Jarošova organizace Pravý sektor před pár dny porušila křehké příměří v Kyjevě a útokem na policisty obstarala zřejmě nejkrvavější den v dějinách mladé ukrajinské nezávislosti.

 

Nicméně dohoda mezitím vedla k prvním změnám. Například parlament omezil Janukovyčovy pravomoci odhlasováním návratu k předchozí verzi ústavy, odstranil ministra vnitra, který policistům vydal automatické zbraně a povolil střílet, či schválil zákon umožňující osvobození bývalé premiérky Julije Tymošenkové, která by z vězení na svobodu měla vyjít v příštích dnech.

 

S ukrajinskými vládními a opozičními představiteli má dnes v Kyjevě také jednat delegace Evropského parlamentu. Jejím členem má být i europoslanec a místopředseda evropských socialistů Libor Rouček (ČSSD).

 

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ